świat wyjawili prawdęFot. Erich G. Vallery, USDA Forest Service - SRS-4552, Bugwood.org CC BY 3.0

Wielu o nim mówiło. Nikt nie wierzył, że istnieje naprawdę. Wyjawili porażającą prawdę

Świat jest pełen tajemniczych stworzeń, choć niektóre są naprawdę przerażające. Jedno z nich od dawna stanowiło przedmiot badań naukowców. Po najnowszych publikacjach nie tylko wiadomo, że istnieje, ale poznaliśmy również jego straszny wpływ na inne organizmy. To jedna z ciekawszych zagadek, jakie skrywa przyroda.

Świat ma więcej dziwacznych istot, niż może nam się wydawać. Dowodzi temu publikacja w amerykańskim czasopiśmie, która dotyczy zarówno tajemniczego, jak i przerażającego organimzu. Już w przeszłości prowadzono wiele badań na jego temat, teraz wnioski okazały się nieco inne, niż sądzono wcześniej. Analiza naukowców wskazuje na to, że organizm potrafi zmieniać inne w zombie.

Sieć marketów alarmuje. Jest niebezpieczny. Setki Polaków kupiło ich produkt specjalnie na wakacjeSieć marketów alarmuje. Jest niebezpieczny. Setki Polaków kupiło ich produkt specjalnie na wakacjeCzytaj dalej

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak różnorodny jest świat organizmów, które żyją na naszej planecie. Okazuje się, że istnieje grzyb, który potrafi zmieniać owady w zombie. Chociaż może to brzmieć jak opis postaci z horroru, to mowa o O. unilateralis. Organizm jest w stanie poruszać całym ciałem insektów, do których uda mu się przeniknąć. Obiekt ten od dawna ciekawił badaczy.

Świat organizmów. Grzyb, który opanowuje ciała owadów

Nowłe światło na świat dziwacznych grzybów rzuca artykuł opublikowany w amerykańskim czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Academy od Sciences". Badacze zastanawiali się nad tym, w jaki sposób podstępny grzyb O. unilateralis kontroluje owady. Wcześniej podejrzewano, że jest w stanie spowodować zmiany w mózgu insekta, które później wpływają na ich zachowanie. Okazuje się jednak, że organizm atakuje tkanki mrówek i buduje coś na kształt wewnętrznego szkieletu.

- Komórki grzybów zostały znalezione w całym ciele żywiciela, ale nie w mózgu. Oznacza to, że kontrola behawioralna organizmu zwierzęcego przez ten drobnoustrój odbywa się obwodowo. Komórki grzybów zaatakowały włókna mięśniowe gospodarza i połączyły się z komórkami organizmu, tworząc sieci otaczające mięśnie. Prawdopodobnie to umożliwia manipulację podstępnym grzybom - słowa uczestnika badań cytuje TVN Meteo.

Po tym odkryciu świat organizmów może wydawać zarówno jeszcze bardziej fascynujący, jak i przerażający. Zachowanie grzyba O. unilateralis jeden z autorów opracowania naukowefgo, David Hughes porównał do lalkarza, którzy jest w stanie sterować ciałem mrówiki jak marionetką. Organizm może wpływać na ruch mięśni nóg czy żuchwy. Po pewnym czasie wyrasta z organizmu owada i szuka innego potencjalnego gospodarza.

Dzisiaj grzeje: 1. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli
2. Granda wokół Rafała Trzaskowskiego. Prezydent Warszawy wyjechał na wakacje, wybuchła afera
3. Polacy czekają na niedzielę handlową w sierpniu. Gdzie dzisiaj zrobimy zakupy?

Wiele wskazuje na to, że świat przyrody nadal stanowi tajemnicę nawet dla naukowców. Dlatego warto śledzić najnowsze badania, jeśli interesują was takie ciekawostki. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o tym, co lekarze mówią na temat magazynowania pamiątek z wakacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwa razy leżał na deskach, ale wstał i dokonał potwornej zemsty. Nieprzytomny rywal bezwładnie runął na matę (WIDEO)
  2. Ostra awantura na antenie Studio Polska w TVP. Poseł PiS zaczął grozić pozwem, jeśli posłanka nie przeprosi
  3. Media podały niebywałe wiadomości o Kim Dzong Unie. Podjął niespodziewaną decyzję, miało być inaczej
  4. Kobieta wyszła z knajpy bez płacenia. Kiedy kelner podszedł do jej stolika aż pobladł
  5. Janusz zbiera nawet 400 grzybów dziennie. Ma genialnie prosty, sekretny trik na grzybobranie, kto by pomyślał
  6. Gołymi rękami wyciągnęli rekina z wody. Doszło do tragedii, wszystko się nagrało

Źródło: TVN Meteo

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł