świat rocznica Mount EverestScreen/TVP Historia/Cichy i Wielicki zdobywaja Mount Everest

Ogromny sukces Polaków, byli pierwsi na świecie, niesamowity wyczyn. Dziś okrągła rocznica, brawo

Świat zapamiętał ich niesamowity wyczyn, grubymi literami zapisali się w pamięci podróżników z całego globu. Możemy być dumni z Polaków, dzisiaj okrągła rocznica.

Świat już na zawsze zapamięta Leszka Cichego oraz Krzysztofa Wielickiego. To najsłynniejsi, polscy podróżnicy, którzy już wiele lat temu osiągnęli to, z czym do dziś poradzić sobie nie może wielu turystów. Dziś jest okrągła rocznica ich niezwykłego wyczynu.

Sztorm wyrzucił na brzeg statek widmo. Władze apelują, by nikt się nie zbliżałSztorm wyrzucił na brzeg statek widmo. Władze apelują, by nikt się nie zbliżałCzytaj dalej

Polacy dokładnie 40 lat temu, 17 lutego 1980 roku, jako pierwszy alpiniści w historii świata, zdobyli Mount Everest. To niezwykle ważna rocznica dla wszystkich podróżników, zwłaszcza tych kochających góry.

Świat może nam zazdrościć takich podróżników

40 lat temu zorganizowana została 20-osobowa, narodowa wyprawa. Na jej czele stanął prekursor zimowego himalaizmu, legenda polskiego podróżowania - Andrzej Zawada. To na przygodach tej grupy wzorowały się miliony polskich górołazów, zdobywając nawet te stosunkowo niewysokie szczyty.

Każda wyprawa w góry to przygoda i walka z samym sobą. Pokonując własne słabości nawet w polskich górach, myśleć i wspominać można tych pionierów, którzy zimą stanęli na wierzchołku Everestu. Cichy był setną osobą w historii, która tego dokonała, jego przyjaciel Wielicki 101.

Okrągła rocznica zdobycia Mount Everest

Wraz z dwójka Polaków udało się zdobyć szczyt również trzem Japończykom oraz dwóm Koreańczykom.

- Moje pierwsze słowa brzmiały: "Halo Andrzej, wiesz gdzie jesteśmy?". Potem razem krzyknęliśmy do słuchawki: "Na szczycie Everestu!". Cieszyliśmy się, że odnieśliśmy sukces - cytuje wspomnienia Cichego sprzed 40 lat Onet.

Krzysztof Wielicki jest również piątym alpinistą w historii, któremu udało się zdobyć całą Koronę Himalajów oraz Karakorum.

- Pokazaliśmy, że można zimą stanąć na ośmiotysięczniku. Zawada lubił ryzyko i potrafił podpuszczać, zainteresować swoją ideą - mówił.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Roksana Węgiel nie wytrzymała. Nigdy nie była tak szczera
  2. GIS ostrzega przed poradami Jerzego Zięby. "Jest to działanie szczególnie groźne i niebezpieczne"
  3. Sztorm rzucał nim jak szmacianą lalką. Podniebny kolos miał ogromne kłopoty [FILM]
  4. Tłumy polskich turystów go uwielbiały, stanął w ogniu. 88 strażaków walczyło godzinami
  5. Koszmar na Broad Peaku. Denis Urubko zwieziony z lawiną w czasie ataku szczytowego
  6. Mama wyrzuciła noworodka do śmietnika. Po 28 latach jego ojciec zauważył w telewizji porażającą rzecz

Źródło: Onet

Następny artykuł