świat antarktydaFot. Pixabay.com/tpsdave/zdjęcie poglądowe

Antarktyda pobiła własny rekord. Tak źle jeszcze nie było, skutki będą fatalne

Świat bezustannie się zmienia, jednak nie wszystkie metamorfozy są dobre i niosą pozytywne skutki. Antarktyda pobiła właśnie własny rekord, co niestety może mieć fatalne skutki.

Świat jest niezwykle złożonym i skomplikowanym mechanizmem, w którym wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Pewne zdarzenia maja określone konsekwencje, których nie da się uniknąć. Choć pozornie kolejny rekord temperatury na Antarktydzie może nie być wielkim wydarzeniem, jego skutki mogą być fatalne.

Huragan wyrzucił na brzeg potwora. Brytyjczycy już zaczęli nazywać go NessieHuragan wyrzucił na brzeg potwora. Brytyjczycy już zaczęli nazywać go NessieCzytaj dalej

Naukowcy właśnie potwierdzili, że Antarktyda pobiła własny wyczyn - zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o rekordowej temperaturze, którą tam odnotowano i wynosiła ona 18,3 stopni Celsjusza. Teraz miejscami jest jeszcze cieplej, natura przeszła samą siebie.

Kolejny rekord na Antarktydzie

Rekordowego pomiaru udało się dokonać na wyspie Seymour, która znajduje się na północny wschód od Półwyspu Antarktycznego. Dokonali tego naukowcy z argentyńskiej stacji badawczej Marambio. Najwyższa odnotowana temperatura wynosiła dokładnie 20,75 stopni Celsjusza, a tak źle jeszcze nie było.

Aby zrozumieć skalę, warto wiedzieć, że średnia, roczna temperatura na tej wyspie latem do zaledwie -1,5 stopnia. Zimą zwykle jest to -15 stopni, a najpoważniejsze spadki, związane z porywistymi wiatrami, sprawiają, że słupki wędrują nawet do -60 stopni Celsjusza. To pokazuje, jak niezwykła sytuacja ma właśnie miejsce.

Świat może to dotkliwie odczuć

Jak twierdzą badacze, przekroczenie granicy 20 stopni Celsjusza jest niepokojącym znakiem ogromnych zmian, z którymi właśnie mierzy się świat. Pracujący na wyspie Seymour, brazylijski badacz Carlos Schaefer, twierdzi, że jest to dowód na wyraźny trend zmiany klimatu.

Światowa Organizacja Meteorologiczna określa, że Półwysep Antarktyczny to najszybciej ocieplające się miejsce na ziemi. Niestety ta sytuacja może mieć tragiczne konsekwencje dla całej planety. Takie zmiany sprawiają, że na biegunie południowym rozpada się pokrywa śnieżna, co w wieloletniej perspektywie spowodować może podniesienie się poziomów wód aż o 3 metry. Dla wielu terenów przybrzeżnych oraz wysp będzie to prawdziwa tragedia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gratulacje spływają od fanów. Aleksandra Kwaśniewska i Kuba Badach mają powody do świętowania „W końcu”
  2. Na Ukrainie urodziło się wyjątkowe dziecko. Jego rozmiary zaskakują
  3. Krzyki i panika na pokładzie samolotu. Wpadli w huragan, pilot 5 razy próbował lądować
  4. Nie tylko WizzAir z Polski. Nagrania samolotów walczących z huraganem wywołują ciarki, ale pilotom należą się brawa
  5. Będzie nowe województwo na południu Polski? Nie wszyscy się ucieszą, "temat jest w obiegu"
  6. Mąż pracujący za granicą napisał żonie, że nie wyśle jej pieniędzy. Odpowiedź kobiety rozkłada na łopatki, popłaczecie się ze śmiechu

Źródło: Interia

Następny artykuł