świat w erze pandemiiFot. unsplash.com/@claybanks

Kilkanaście krajów dalej nie odnotowało koronawirusa. Ale niekoniecznie mają powód do radości

Świat opanowała pandemia koronawirusa. W 204 krajach odnotowano minimum 1 przypadek, a zazwyczaj jest ich dużo więcej. Kilka miejsc na ziemi nie odnotowało jeszcze żadnego przypadku śmiercionośnej choroby, lecz nie wiadomo, czy jest to stan rzeczywisty.

Świat jeszcze przez długi czas będzie się zmagał ze skutkami pandemii, nawet gdy ona się skończy. Gigantyczny kryzys już teraz dopadł mieszkańców obszarów będących ogniskiem choroby. Nadzieja pozostaje w państwach, gdzie nie odnotowano przypadków zarażenia. Nie wiadomo, czy taki stan zdoła się utrzymać.

Nowe zarządzenie w Tatrach, uderzy nawet w mieszkańców. Wydano zarządzenie po wytycznych z MinisterstwaNowe zarządzenie w Tatrach, uderzy nawet w mieszkańców. Wydano zarządzenie po wytycznych z MinisterstwaCzytaj dalej

Świat ma kilka wyjątków

Kilkanaście krajów nie podało wciąż żadnego przypadku koronawirusa, m.in. Jemen, Malawi i Sudan Południowy. Nie możemy mieć jednak pewności, czy w państwach deklarujących brak chorych, rzeczywiście nie ma ani jednego przypadku. Niektóre państwa ze względu na ubóstwo nie mogą zapewnić swoim mieszkańcom testów ani wykwalifikowanej opieki medycznej, oficjalny brak koronawirusa ciężko jest więc uznać za powód do radości.

Biedne państwa nie mają dostępu do testów, a ludność często nie ma możliwości pójścia do lekarza. Gdy ktoś zachoruje, prawdopodobnie pozostanie w domu i będzie zdany wyłącznie na siebie. Są też kraje, w których choroba jest "nielegalna". W Korei Północnej i Turkmenistanie słowo "koronawirus" jest zakazane, podobnie jak noszenie maseczek ochronnych.

Małe kraje położone na wyspach Pacyfiku również nie zanotowały przypadków zarażenia koronawirusem. Niewielkie społeczności po wyjeździe turystów nie mają żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym. Ocean skutecznie chroni mieszkańców przed rozprzestrzenianiem się patogenu, który jest kilka tysięcy kilometrów od ich wiosek.

Dzisiaj grzeje: 1. Gwiazda internetu ma koronawirusa i nie przestrzega kwarantanny. Naraża dzieci, internauci nie zostawiają na niej suchej nitki
2. Ograniczenia pilnie zmienione. Rząd cichcem wyłączył jedną grupę z zakazów

Nauru jest najmniejszym, demokratycznym państwem na świecie i najmniejszym, wolnym od koronawirusa. Wyspa położona na Oceanie Spokojnym jest oddalona od najbliższego lądu o 320 km. Mieszkańcy świetnie sobie radzą bez kontaktów ze światem zewnętrznym, co może ich uchronić przed chorobą. Gdyby epidemia tam dotarła, lekarze nie będą mieli możliwości leczenia, ponieważ brakuje niezbędnego sprzętu. Osoby, które powróciły na wyspę z wycieczek (głównie do Australii), poddawane są 14-dniowej kwarantannie. Każdego roku pojawia się tam ok. 160 turystów, którzy teraz nie planują przyjazdu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agata Duda złamała przepisy? Narażono zdrowie wielu młodych osób
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. Na plaży doszło do niewiarygodnej sytuacji. Skutek pandemii, który wywołuje ogromne zaskoczenie
  4. Gwiazda internetu ma koronawirusa i nie przestrzega kwarantanny. Naraża dzieci, internauci nie zostawiają na niej suchej nitki
  5. Wioska w Polsce ukryta pośród ziołowych aromatów. Pobudzenie zmysłów gwarantowane
  6. Anna i Robert Lewandowscy przekazali fortunę polskiemu szpitalowi. Wiemy, która placówka otrzyma wsparcie

Źródło: Onet

Następny artykuł