Sudety dramatyczne scenyFot. https://twitter.com/DziennikWalb

Przerażające sceny w Sudetach. Widok jest niewiarygodny

Sudety po gwałtownych burzach z intensywnymi ulewami przybrały dramatyczny obraz. Nawałnice przyczyniły się do powstania ogromnych szkód. Media donoszą o gwałtownych zjawiskach meteorologicznych na południu Polski. Wszystkie jednostki postawiono w gotowości. Trwają utrudnione prace w terenie. Zgłoszenia zaczęły wpływać do służb jeszcze przed południem.

Sudety odczuły zmiany pogodowe, do których doszło niedawno. Na południu Polski pojawiły się gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu. Ulewom towarzyszył również bardzo silny wiatr, który łamał gałęzie drzew. Zgodnie z komunikatem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w tym regionie nawałnice są coraz silniejsze. Strażacy pierwsze zgłoszenia zaczęli otrzymywać już po 11:00. Trwają prace w terenie.

Zdecydowali, przywracają ograniczenia. Sytuacja w turystycznym raju się pogarszaZdecydowali, przywracają ograniczenia. Sytuacja w turystycznym raju się pogarszaCzytaj dalej

Po tym, jak Sudety znalazły się w zasięgu intensywnych zjawisk atmosferycznych, krajobraz zmienił się nie do poznania. Burzom towarzyszył silny wiatr, który w porywach miał do 80 km/h, oraz ulewy. Szczególnie odczuwalna nawałnica przeszła nad Wałbrzychem. Niedaleko od miasta na stacji w Boguszowie w ciągu ostatniej doby spadło 41,7 litra wody na metr kwadratowy. Obecne są również niemal stacjonarne burze, których natężenie 10-minutowe sięga 15-18 l/mkw.

Sudety: wszystkie jednostki strażaków pracują w terenie

Sudety zostały dotknięte dużymi stratami w wyniku intensywnych burz oraz ulew. Obfite opady deszczu i silny wiatr w Wałbrzychu doprowadziły do zalania ulic oraz złamania wielu gałęzi. O 11:51 zaczęły spływać pierwsze zgłoszenia do służb w związku ze skutkami ulewy, która przeszła nad miastem. Wszystkie jednostki straży pożarnej ruszyły do pracy w terenie. Zalane są również mieszkania. Fatalne skutki działania żywiołu widać na zdjęciu udostępnionym na Twitterze Dziennik Wałbrzych.

Sudety - podobnie jak wiele innych terenów południowej Polski - znajdują się w regionie obecnie objętym ostrzeżeniem przed burzami drugiego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alert związany z intensywnymi opadami gradu i deszczu dotyczy województwa dolnośląskiego i opolskiego. Ostrzeżenia mają obowiązywać do godziny 18:30 w sobotę 16 sierpnia. Jak dotąd najbardziej odczuwalne skutki zjawisk meteorologicznych powstały w okolicach Wałbrzycha, gdzie przeszła nawałnica.

Dzisiaj grzeje: 1. Wakacje we Władysławowie zamieniły się w koszmar. Turystka nie wytrzymała, ręce opadają
2. Kupisz 4, Biedronka dołoży drugi raz tyle. Akcja trwa tylko dzisiaj

Podczas gdy Sudety i okolice objęte zostały ostrzeżeniem drugiego stopnia, w zachodniej części kraju ogłoszono również alert pierwszego stopnia związany z upałami. IMGW ostrzega Polaków przed wysokimi teperaturami - miejscami będą przekraczały 30 stopni Celsjusza. RCB przypomina o unikaniu wysiłku fizycznego i regularnym nawadnianiu. W innym z naszych artykułów pisaliśmy bardziej szczegółowo o pilnym alercie IMGW.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Marcin Najman nie wytrzymał. Zwrócił się do tysięcy Polaków z apelem, nie mógł dłużej siedzieć w spokoju
  2. PKO BP rusza ze specjalną akcją, wyjątkowe wieści. Przyłączyć mogą się nie tylko klienci
  3. Tysiące zakażonych po jednej modlitwie. Dramatyczne wiadomości ze świata
  4. Hit, wyciekło zdjęcie Macierewicza na wakacjach. Poszalał
  5. Wysłała rodzicom zdjęcie z wakacji. Nie zauważyła jednej rzeczy, ale wstyd
  6. Pieski poznały nowego członka rodziny, czekały na to aż 9 miesięcy. Ich reakcja chwyta za serce

Źródło: TVN Meteo

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł