Sudety i legenda Liczyrzepywikipedia.org Tomasz Przywecki CC BY 3.0

Błędne Skały w Sudetach. Ponoć powstały przez gniew Liczyrzepy

Sudety urzekają o każdej porze roku. Jednym z najciekawszych miejsc są Błędne Skały, czyli skalny labirynt. Łączy się z nim przerażająca legenda o Liczyrzepie, który odegrał ważną rolę w ukształtowaniu terenu, jaki dziś znamy

Sudety słyną z Błędnych Skał, tworzących labriynt, czy, jak mówią niektórzy, skalne miasto. Znajdują się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych między Kudową-Zdrojem a Karłowem, blisko czeskiej granicy. Niesamowita lokacja sprawiła, że zaczęły o niej krążyć niepokojące legendy o Liczyrzepie.

Sudety i mroczna legenda

Niegdyś w miejscu Błędnych Skał miala stać góra z piaskowca. Była tak wielka i wspaniała, że oczarowała zamieszkujących okolicę pogan. Zdecydowali, że właśnie tam będą składać ofiary swoim bożkom, by zapewnić ochronę swoim najbliższym.

sudety

Skała "Okręt", źródło: wikipedia.org, autor: Grisza CC BY-SA 3.0

Pewnej wiosny wierni po raz kolejny zebrali się na szczycie, by składając ofiary prosżąc o urodzajne plony. Zapalono zioła, a kapłan już miał zabić młodego koziołka, gdy przed zebranymi objawił się Duch Gór, czyli Liczyrzepa.

W pierwszej chwili nikt go nie rozpoznał i kazali mu uklęknąć w hołdzie dla bogów. W końcu kapłan zorientował się, z kim ma do czynienia, i okrutnie zakpił z Liczyrzepy mówiąc, że teraz czczą potężniejsze byty i mało kto jeszcze wierzy w potęgę Ducha Gór.

Jedyna wyspa, na której panuje zakaz umierania i rodzenia się. Mieszkańcy nie mają łatwoJedyna wyspa, na której panuje zakaz umierania i rodzenia się. Mieszkańcy nie mają łatwoCzytaj dalej

Słowa rozwścieczyły przybysza, który z gniewu rozpętał burzę tak potężną, że cała góra zaczęła trzęść się w posadach. Grunt zaczął pękać, a ludzie uciekać w popłochu. Niestety, nie wszystkim się udało i część z nich wpadała do powstających szczelin.

Ci, którym udało się ocaleć, ujrzeli jdynie pozostałości po tym, co kiedyś było tak imponującą górą. Na jej miejscu pozostały jedynie bloki skalne, a między nimi powstały wąskie przejścia. Wieść o przykrym wydarzeniu obiegła całą okolicę, a jej mieszkańcy bali się choćby wspominać o Duchu Gór.

Minęło wiele lat, ale strach przed miejscem nadal nie puszczał miejscowych, Gdy usłyszeli o tym pewni śmiałkowie, postanowili na własne oczy zobaczyć, co się stało. Widok zaparł im dech w piersiach .

Po jednej stronie widzieli powalającą panoramę Sudetów, ciągnącą się aż po samą Śnieżkę (podobno tam przebywa Liczyrzepa), po drugiej zaś niezwykłe rumowisko.

sudety

Korytarze w Błędnych Skałach, źródło: wikipedia.org, autor: Grisza CC BY-SA 3.0

Część skał przypominała swoim kształtem budowle i różne keatury, stąd nazwa "skalne miasto". Po trudnej przeprawie odkryli kryjówkę wilków, dlatego też niektórzy mogą znać Błędne Skały jako Wilcze Doły. Poszukiwacze przygód bez szwanku opuścili labirynt, który dziś może odwedzić każdy turysta.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: ciekawe.org

Następny artykuł