stolica Niderlandów, AmsterdamFot. pixabay.com/ Swaasfotografie

Surowy zakaz dla turystów w centrum stolicy. Zaskakująca decyzja europejskiego kraju

Stolica kraju jest najważniejszym miastem w państwie, więc powinna mieć zrównoważoną strukturę, która pogodzi interesy mieszkańców i turystów. W Europie pojawił się problem ze zbyt dużą liczbą przyjezdnych i ich typowymi zachowaniami.

Stolica Niderlandów jest niezwykle popularna wśród turystów z całego świata. Nie tylko zabytki ich przyciągają, ale też bogata oferta rozrywkowa. Amsterdam, podobnie jak wiele innych dużych miast, zmaga się z problemem wyludniania centrum, które przejmują goście z innych regionów i państw. By zatrzymać negatywne procesy niszczące tkankę miejską, podjęto radykalne kroki.

150 zł za noc w ośrodku w Krynicy Morskiej. Warunki wołają o pomstę do nieba, skandal150 zł za noc w ośrodku w Krynicy Morskiej. Warunki wołają o pomstę do nieba, skandalCzytaj dalej

Stolica Niderlandów zdecydowała się na odważny krok

Airbnb już teraz protestuje przeciwko wprowadzeniu nowego zakazu. Dotyczy on najmu krótkoterminowego, czyli apartamentów dla turystów, którzy przyjeżdżają na kilka - kilkanascie dni. W trzech historycznych dzielnicach: Burgwallen-Oude Zijde, Burgwallen-Nieuwe Zijde i Grachtengordel-Zuid wprowadzono całkowity zakaz wynajmowania mieszkań na krótki okres. W pozostałych częściach miasta ograniczono liczbę dni, w których można udostępniać apartamenty.

Właściciele mieszkań będą musieli wystąpić o specjalną licencję, która umożliwi im wynajem krótkoterminowy. W każdym apartamencie będzie można przyjąć grupę nie większą niż 4 osoby, a w ciągu roku zaledwie przez 30 dni. Pozostały czas może być przeznaczony dla najemców długoterminowych. Jak donosi agencja Reuters, władze Amsterdamu nie wykluczają rozszerzenia zakazu wynajmu krótkoterminowego także na inne dzielnice.

- 1 na 15 domów w Amsterdamie jest oferowanych na wynajem online i z każdym miesiącem ta liczba tylko wzrasta. W związku z tą sytuacją wynajem krótkoterminowy dla turystów ma negatywny wpływ na jakość życia mieszkańców w wielu dzielnicach Amsterdamu – czytamy w komunikacie.

Mieszkańcy są niezadowoleni

Lokalne władze wystąpiły o pozwolenie na wprowadzenie specjalnych zasad do rządu, który szybko się zgodził. Powodem takiej decyzji jest nasilające się zjawisko overtourismu, które oprócz zbyt dużej liczby odwiedzających, degraduje tkankę miejską. W centrum, które jest najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia turystyki, pojawia się coraz więcej mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo. To powoduje, że stali mieszkańcy wyprowadzają się w inne rejony, które są spokojniejsze. Turyści są nastawieni na intensywne spędzanie czasu, często uprzykrzając życie mieszkańcom.

Dzisiaj grzeje: 1. Przepis na włoski przysmak podbija serca Polaków. Smakosze ciasta naleśnikowego będą zachwyceni
2. Już w środę ruszają zapisy, nie odkładaj tego na później. Możesz stracić 300 zł

Zbyt duża liczba apartamentów dla turystów wpływa także na wzrost cen mieszkań wynajmowanych długoterminowo. Właściciele nie chcą tracić na tym, że ich mieszkania nie zarabiają tak dużo jak te turystyczne, więc podnoszą stawki. Mieszkańców na to nie stać, więc szukają alternatywy na obrzeżach. W efekcie muszą dojeżdżać do pracy dużo dalej i tworzą się korki. Większa liczba pojazdów, które są uruchomione przez dłuższy czas, negatywnie wpływa na jakość powietrza i środowisko. Podobny proces możemy już zaobserwować w Warszawie lub Krakowie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zbigniew Boniek podgrzał atmosferę po wyborach. Prezes PZPN zakpił z milionów wyborców
  2. Krzysztof Kononowicz zaatakował ekipę TVP. Interweniowała policja
  3. Tysiące Polaków dostanie bilety 80% taniej. Już pewne, można rezerwować
  4. Przykre wyznanie Ministerstwa Zdrowia o wakacjach. Nie ma już wątpliwości, niestety
  5. Cejrowski posunie się do ostateczności. Powiedział wszystko, stracił cierpliwość do rządu
  6. Zostawiła yorka na 4 godziny w samochodzie. Wszystkie okna były zamknięte

Źródło: Fly 4 free

Następny artykuł