stan wyjątkowi sąsiedzi ogłosiliFot. pixabay.com/ MirceaIancu

Nikt się nie spodziewał, rząd musiał podjąć radykalną decyzję. Stan wyjątkowy u kolejnego sąsiada Polski

Stan wyjątkowy został oficjalnie wprowadzony u kolejnego z naszych sąsiadów. Po Słowacji rząd następnego kraju postanowił podjąć tę poważną decyzję. To wyraźny sygnał, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa w Europie jest coraz trudniejsza. Pojawia się coraz więcej restrykcji, by ograniczyć obciążenie służby zdrowia.

Stan wyjątkowy został wprowadzony przez rząd kolejnego kraju sąsiadującego z Polską. Rząd uznał, że ten krok jest niezbędny, jeśli władze nie chcą dopuścić do przeciążenia resortu zdrowia. Skoki zachorowań są zauważalne w całej Europie. Pojawiają się kolejne restrykcje - w tym zakazy lotów. Zgodnie z zapewnieniami polityków ta sytuacja ma trwać przez 30 dni.

Dorota Gardias ma koronawirusa, jej stan jest poważny. Zwiedziła całą Polskę, do zakażenia doszło w najmniej spodziewanym miejscuDorota Gardias ma koronawirusa, jej stan jest poważny. Zwiedziła całą Polskę, do zakażenia doszło w najmniej spodziewanym miejscuCzytaj dalej

Jeszcze niedawno media pisały o Słowacji, która wprowadziła na terenie kraju stan wyjątkowy. Tę samą decyzję podjął rząd Czech. Jak informują media, wpływ na nią miał minister zdrowia Roman Prymula, który przedstawił wniosek o wprowadzenie dodatkowych restrykcji. Stan wyjątkowy rozpocznie się 5 października i potrwa 30 dni. Zdaniem czeskiego eksperta ma to odciążyć resort zdrowia.

Czechy ogłaszają stan wyjątkowy

Obecnie stan wyjątkowy lub decyzja o jego wprowadzeniu zapadły w 2 sąsiadujących z Polską krajach - Czechach i Słowacji. Czeski minister zdrowia, Roman Prymula, wyraził nadzieję, że dzięki dodatkowym restrykcjom już po 2 tygodniach liczba nowych zarażonych będzie malała. Taki scenariusz oznaczałby brak konieczności przedłużania stanu wyjątkowego.

Według prawa stan wyjątkowy może zostać wprowadzony przez rząd na okres niedłuższy niż 30 dni. Później o ewentualnym przedłużeniu decyduje już Izba Poselska. Zdaniem Prymuli pomoże to skutecznie zarządzać szpitalami i całym systemem służby zdrowia. Dzięki temu będzie też można skierować do pracy w jednostkach medycznych studentów medycyny oraz lekarzy wojskowych.

Dzisiaj grzeje: 1. Sąsiad Polski wprowadza stan wyjątkowy. Zmiany już od jutra
2. Prowadząca "Koło fortuny" ujawniła, jak naprawdę pracuje jej się w TVP. Bezlitosne słowa
3. Polacy mogą już nie wjechać do zagranicznego miasta. Tylko 31 państw ma pozwolenie na loty.

Premier Czech, Andrej Babisz, zaznaczył jednak, że stan wyjątkowy ma pomóc w funkcjonowaniu kraju w tym trudnym okresie. Rząd podkreślił, że nie chce ograniczać praw i wolności obywatelskich. Zmiany spowodują też, że szkoły średnie przejdą w tryb nauczania zdalnego. W pomieszczeniach może przebywać najwyżej 10 osób, natomiast pod gołym niebem zgromadzenie nie może przekraczać liczby 20 uczestników. W innym z naszych artykułów ppisaliśmy również o stanie wyjątkowym na Słowacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny husky niechcący uderzył dziecko łapą w twarz. Już po sekundzie zareagował w niesamowity sposób
  2. Prowadzi "Jeden z dziesięciu" od lat, jednak niewielu zna jego prawdziwą twarz. Ujawniamy kim naprawdę jest Tadeusz Sznuk
  3. Fani nie mogą się oderwać od wakacyjnego zdjęcia córki Małysza. Pokazała szczegół, o którym nawet nie myśleli
  4. Robert Makłowicz zasłynął dzięki podróżom, nagle zniknął. Wyszło na jaw, czym się dziś zajmuje
  5. Zbliża się premiera prawdziwego hitu na Netflixie. Każdy amator podróży musi go obejrzeć
  6. Wróciła do domu pod wpływem. Jej golden retriever zareagował, kamery wszystko nagrały

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł