

8 Stycznia 2021
Most łączący Wschód z Zachodem. Stambuł jest wyjątkowy
Stambuł jest największym miastem w Turcji, a także pewnego rodzaju mostem pomiędzy wschodem a zachodem. Zderzenie kultur wpłynęło na wyjątkowy wygląd miasta, które rozrosło się po obu stronach cieśniny Bosfor.
Założone jako Bizancjum przez Greków w 660 r. p.n.e. i przemianowane na Konstantynopol w 330 r. n.e. miasto, rosło pod względem rozmiarów i wpływów, stając się latarnią Jedwabnego Szlaku i jednym z najważniejszych miast w historii.
Stambuł służył jako stolica cesarstwa przez prawie szesnaście stuleci, w czasach imperium bizantyjskiego, rzymskiego, łacińskiego i osmańskiego. Odegrał także kluczową rolę w rozwoju chrześcijaństwa, przed jego przekształceniem w islamską twierdzę po upadku Konstantynopola w 1453 r.
Miasto położone nad cieśniną Bosfor miało świetne warunki do rozwoju. Stanowiło bramę dla statków płynących z Morza Śródziemnego przez Morze Marmara do akwenu Morza Czarnego. Kupcy płacili cło, a także handlowali najlepszymi towarami z całego świata.
Fot. Stambuł nocą/ unsplash.com/ Johnny Bhalla
Stambuł jest pełen zabytków
Bogactwa miasta pozwoliły na zatrudnienie najlepszych architektów i artystów, którzy uczynili je pięknym i wyjątkowym. Wpływy kultury europejskiej i bliskowschodniej łączą się, tworząc unikalną całość.
Najsłynniejszym zabytkiem jest Hagia Sophia, która była największą katedrą na świecie, dopóki nie została przekształcona w meczet w XV wieku. Jej kopuła ma aż 31 m średnicy. Do lipca 2020 r. mieściło się w niej muzeum, lecz po 86 latach ponownie przemieniono ją w meczet.
Na przeciwko wybudowano kolejny słynny obiekt - Błękitny Meczet. Jego nazwa pochodzi od błękitnych płytek ceramicznych, które zdobią ściany od wewnątrz. Na podłogach położono miękkie czerwone dywany.
Fot. Hagia Sophia wewnątrz/ unsplash.com/ Abdullah Öğük
Mieszanka kultur
Stambuł był historycznie znany jako centrum kulturalne, jednak jego znaczenie znacznie zmalało, gdy stolicę przeniesiono do Ankary. Dziś znów wiedzie prym, czego dowodem może być miano stolicy kultury, które otrzymał w 2010 r.
Stambuł posiada wiele centrów handlowych, od historycznych po nowoczesne. Kryty Bazar, działający od 1461 roku, jest jednym z najstarszych i największych zadaszonych rynków na świecie.
W Stambule można zjeść wspaniałe potrawy przygotowywane z owoców morza. Nad brzegiem Bosforu znajdują się najlepsze restauracje, które cieszą się dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców.
Miasto nad Bosforem dzięki unikalnemu klimatowi stało się tłem dla powieści Aghaty Christie, "Morderstwo w Orient Expressie". Tam zaczyna się historia śledztwa, które autorka opisała przebywając w hotelu Pera Palace w Stambule.
Fot. Bazar w Stambule/ unsplash.com/Oziel Gómez
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:
- Nowe restrykcje od wtorku. Zła wiadomość dla podróżnych
- Wielka strata dla Polski. Stefan Michałowski nie żyje
- Burmistrz Zakopanego nie wytrzymał. Dobitne słowa
Źródło: Wikipedia