Split ChorwacjaPixabay.com/Mariamichelle

Chorwacja podbija serca podróżników. Tych miejsc nie możesz przegapić

Split to jedno z największych miast Chorwacji, które każdego roku zalewane jest przez tłumy turystów. Uważane jest za wakacyjny raj, który słynie jednak nie tylko z pięknych plaż i wspaniałej pogody. Są tam również inne miejsca, których nie można przegapić podczas zwiedzania.

Split, podobnie zresztą jak cała Chorwacja, zachwyca niezwykle sprzyjającym klimatem. Pogoda dopisuje tam niemalże przez cały rok, a w okresie wakacyjnym jest wręcz idealna do błogiego odpoczynku w promieniach gorącego słońca oraz pływania w ciepłych wodach. Choć wielu może nie zdawać sobie z tego nawet sprawy, miasto to ma jednak do zaoferowania jednak o wiele więcej. Nudzić się w nim nie będą także fani historii oraz zabytków kulturalnych.

Wakacje na Islandii? Poznaj miejsca, które zapierają dech w piersiachWakacje na Islandii? Poznaj miejsca, które zapierają dech w piersiachCzytaj dalej

Split zachwyca bogactwem zabytków

Miejsc wartych zobaczenia w tym mieście jest bardzo wiele, spróbujemy jednak wymienić choć te najważniejsze, których żaden turysta nie powinien ominąć. Zacząć można od Starego Miasta, na czele z dawnym pałacem Dioklecjana. Wokół niego jest wiele atrakcji turystycznych oraz najsłynniejsza promenada, czyli Obala Hrvatskog Narodnog Preporoda, w skrócie nazywana po prostu Rivą. Kolejny miejscem jest Złota Brama, czyli Porta Aurea. W czasach świetności imponowała bogatymi zdobieniami, których ślady wprawione oko zauważyć może również teraz.

Co jeszcze warto zobaczyć w Splicie?

Fani historii odwiedzić powinni także Pałac Dioklecjana, a właściwie jego pozostałości. To szczególne miejsce, w którym koniecznie trzeba uruchomić wyobraźnię. Niegdyś miał imponujące rozmiary i zajmował powierzchnię około 39 tys. mkw. Łatwo sobie wyobrazić, jak kolosalne wrażenie robił, niestety w kolejnych latach został zdemolowany przez barbarzyńskie plemiona, co bez wątpienia jest ogromną stratą.

Ostatnim punktem na mapie zwiedzania miasta umieścić warto Katedrę św. Dujama, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów starego miasta. Jej dzwonnica wyrasta nad całym miastem, imponująco się prezentując i zachwycając detalami. Te miejsca to zaledwie początek długiej listy atrakcji, które Split ma przygotowane dla wszystkich turystów odwiedzających te tereny.

Następny artykuł