spacer po lesiefot. pikist.com

Rozrzucają niewielkie "krążki" w polskich lasach. Nie dotykaj ich, wielkie niebezpieczeństwo

Spacer leśną ścieżką to przyjemne zajęcie zwłaszcza jesienią. Grzybiarze muszą jednak uważać na brunatne krążki, które znajdą się w leśnym runie. Prowadzona jest ważna akcja i nie możemy w niej przeszkadzać, dotykając dziwnych przedmiotów.

Spacer po lesie jest popularną formą rekreacji, która można połączyć ze zbieraniem grzybów. W najbliższym czasie oprócz brązowych kapeluszy będziemy mogli dostrzec także brązowe krążki, których nie należy dotykać. W polskich lasach znajdują się nie przypadkowo i pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie.

Autobus uderzył w most, dzieci w środku. Dramatyczne wiadomości z zagranicyAutobus uderzył w most, dzieci w środku. Dramatyczne wiadomości z zagranicyCzytaj dalej

Spacer i brzydki zapach w lesie

Na terenie województwa śląskiego prowadzona jest akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. W tym celu samoloty rozrzucają szczepionki ukryte w przynętach. To właśnie brązowe krążki o zapachu zepsutej ryby mają wabić zwierzęta, które zjadając je, połykają kapsułkę zawierającą szczepionkę. Metoda jest bardzo skuteczna i stosowana od lat. O jej skuteczności świadczy fakt, że ostatni przypadek wścieklizny na Śląsku został odnotowany w 2017 r.

Samoloty ze szczepionką będą startować z lotniska Muchowiec w Katowicach. Maszyny lecące na wysokości 200 m rozpoczną zrzucanie krążków nie tylko nad lasami, ale także łąkami, polami i ogródkami działkowymi. 140 tys. dawek znajdzie się w naturalnym środowisku bytowania lisów m.in. w gminach Pyskowice, Rudziniec, Sośnicowice czy Krupski Młyn. W parku Śląskim w Chorzowie zostanie wyłożonych ręcznie dodatkowo 160 dawek szczepionki.

Dzisiaj grzeje: 1. Daniel nie żyje. Dramatyczna wiadomość obiegła Polskę
2. Przepyszny, niepowtarzalny rosół bez włoszczyzny. Zamiast niej dodać należy składniki, które każdy ma w domu

Lisy wyczuwają zapach przynęty z odległości 800 m. Ludzie pod rzadnym pozorem nie powinni dotykać brązowych krążków, ponieważ zostawienie na nich swojego zapachu poskutkuje utratą zainteresowania zwierząt. Szczepionki muszą zostać połknięte, co zagwarantuje bezpieczeństwo nie tylko lisów, ale też nasze. W czasie, gdy będą się odbywały szczepienia lisów, powinniśmy powstrzymać się od spacerowania po tych terenach ze swoimi zwierzętami, które mogłyby niepotrzebnie zjeść szczepionkę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagrano rzadkie zwierzę o niespotykanym wyglądzie. Większość ludzi nigdy wcześniej go nie widziała
  2. Otworzył wojskową konserwę z 1900 roku. Zawartość zwaliła go z nóg [wideo]
  3. TVP donosi. Doszło do poważnego wypadku z udziałem polskich służb
  4. Polsat potwierdza. Rząd podjął decyzję. Jesienią Polaków czeka prawdziwa rewolucja
  5. Największa gwiazda Opola trafiła do sądu. Fani nie mogą uwierzyć. O co chodzi?
  6. Gigantyczny dog niemiecki zbliżył się do przerażonego szczeniaczka. Właścicielka nie reagowała

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł