żółty śniegfot. Pixabay/ Alexgan, Facebook/ Grzegorz Zawiślak - Polish Storm Chaser

Pokazali żółty śnieg w europejskich górach. W Polsce również można taki zobaczyć

Śnieg w Tatrach nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak tym razem jego kolor może zadziwić. Żółty puch pojawił się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Jednak zdecydowanie bardziej imponujące są zdjęcia z Alp, gdzie od kilkudziesięciu godzin mają do czynienia z solidną porcją pyłu saharyjskiego.

Śnieg zwykle jest koloru białego, jednak zdarza się, że przez różnego rodzaju zanieczyszczenia przybiera on inne kolory. Nietypowe zjawisko widziane było w różnych częściach Europy, tym w Alpach oraz polskich Tatrach. Zdjęcia pojawiły się w mediach społecznościowych.

W Europie spadł żółty śnieg

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia żółtego śniegu. Na Facebooku „Pięciu Stawów" pojawiły się pierwsze fotografie tego zjawiska. Ogromne wrażenie robią również zdjęcia z Alp wykonane przez MeteOne Italia, zamieszczone na profilu Grzegorza Zawiślaka - Polish Storm Chaser.

Chociaż opady żółtego śniegu wyglądają podejrzenie, nie powinny budzić niepokoju. Taki kolor spowodowany jest przez porywiste wiatry szalejące nad północnymi rubieżami Sahary w Algierii i Tunezji, które wzniecają masywne zamiecie pyłowe. Wiatr przenosi ziarenka pustynnego piasku na wysokość nawet kilku kilometrów i przerzuca je ponad wody Morza Śródziemnego. Łącząc się ze śniegiem, nadaje mu żółtą barwę.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśnia, że pył znad Sahary jest konsekwencją obecnej cyrkulacji atmosferycznej – wyżu nad Europą Wschodnią oraz niżu nad częścią zachodnią naszego kontynentu.

Podróże prawie wyłącznie z testami i kwarantanną. Kolejne kraje w Europie zamykają granice przed turystamiPodróże prawie wyłącznie z testami i kwarantanną. Kolejne kraje w Europie zamykają granice przed turystamiCzytaj dalej

Masy powietrza wypełnione są pyłem znad pustyni i przyczyniają się do niecodziennych zjawisk, jak m.in. pomarańczowych plam na śniegu, czy gorszej przejrzystości powietrza (niebo zabarwione na pomarańczowo).

Pomarańczowo-brązowy nalot można zaobserwować również na samochodach. Jak tłumaczy portal Auto Świat, wystarczy kilka suchych dni i silny wiatr, by natknąć się na charakterystyczne tumany kurzu i piasku, które mogą mocno ograniczać widoczność. Najłatwiej zaobserwować takie zjawiska na otwartym terenie szczególnie przy polach czy placach budowy, gdzie silny wiatr nie napotyka większych przeszkód i łatwo o niebezpieczne sytuacje.

W krajach polarnych i wysokich górach można zaobserwować również śnieg zabarwiony na czerwono, żółto, zielono i brązowo. Co ciekawe, w okolicach podbiegunowych pola czerwonych śniegów ciągną się niekiedy przez kilka kilometrów. Jest to jednak pewien ewenement, gdyż w górach kolorowe plamy na śniegu rzadko mają więcej niż kilka metrów średnicy. W głąb śniegu warstwa ta sięga kilkunastu centymetrów.

Śnieg może ulec zabarwieniu nie tylko ze względu na różnego rodzaju pyły naniesione przez wiatr z dużych odległości. Zjawisko to wywołać może też masowy rozwój mikroskopijnej wielkości glonów. Powstają one jedynie w niskiej temperaturze - zwykle 0-4 st. C.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Następny artykuł