Turysci.pl
Tatry

fot. Štátne lesy TANAPu

Słowacy wyłowili z tatrzańskich stawów 60 kg odpadków

15 Października 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Słowaccy nurkowie wyłowili z tatrzańskich jezior aż 60 kilogramów śmieci. Były to w szczególności odpady ze starszego okresu. Akcja Czysta Woda realizowana jest od prawie 30 lat. W tym czasie udało się zebrać ponad 7 tys. kg odpadów.

- Tatrzańskie jeziora znów są czystsze po lecie. Z ich dna nurkowie w ostatnich miesiącach wyłowili sześćdziesiąt kilogramów odpadów - informuje na Facebooku strona Štátne lesy TANAPu.

travel-ga60478aa2 1280

USA ogłosiło oficjalną datę otwarcia. Dotyczy również podróżnych z Polski

CZYTAJ DALEJ

Słowacy posprzątali tatrzańskie jeziora

Nurkowie jeszcze latem oczyścili: Wyżni i Niżni Wielki Furkotny Staw, Niżni Teriański Staw, Wielki Żabi Staw, Wielki Staw Hińczowy, Pośredni Staw Spiski, Lodowy Stawek, Litworowy Staw, Długi Staw Wielicki i Zmarzły Staw Mięguszowiecki.

Latem nurkowie wyciągnęli na brzeg łącznie 36,5 kilograma śmieci, z których większość leżała na dnie Zmarzłego Stawu Mięguszowieckiego - wyłowiono stamtąd aż dziesięć kilogramów odpadów.

W ostatnich dniach do wspomnianych jedenastu stawów stopniowo dodawano jeszcze cztery – Wielicki Staw, Popradzki Staw, Szczyrbskie Jezioro i Nowe Szczyrbskie Jezioro. Łącznie wykonano w nich 21 nurkowań i wyciągnięto na ląd 23,5 kg odpadów.

Najwięcej śmieci tradycyjnie wyłowiono ze Szczyrbskiego Jeziora, gdzie znaleziono aż 13 kilogramów śmieci. Były to m.in. przykład butelki szampana, opakowania po żywności i plastikowe kubeczki czy ​​​​torebki.

Przez niemal 30 lat wyłowiono ponad 7 tys. kg śmieci

Akcja Czysta Woda od 1994 roku realizowana jest w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Fotografii Nurkowej. W tym czasie udało się zebrać łącznie aż 7088 kilogramów śmieci.

W przeszłości nurkowie znaleziska nurków były jednak znacznie ciekawsze - natknęli się bowiem na zabytkowe świeczniki, bramki hokejowe, siedzenie tramwajowe, piłę do lodu, niezdetonowany granat czy odłamek z eksplodującej bomby lotniczej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Štátne lesy TANAPu

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Czechy przywracają stan wyjątkowy. Będzie obowiązywał do świąt

Czytaj więcej >

Europa

Europejskie państwa wprowadzają zakazy lotów. Powodem nowa mutacja koronawirusa

Czytaj więcej >

Europa

Portugalia wprowadza stan klęski żywiołowej. "Wkraczamy w fazę większego ryzyka"

Czytaj więcej >

Europa

Zmiany dla Polaków planujących podróż do Francji. Chodzi o terminy testów na koronawirusa

Czytaj więcej >

Europa

Paszporty covidowe. Komisja Europejska zapowiedziała zmiany

Czytaj więcej >

Europa

Tragiczny wypadek przy kręceniu reklamy ośrodka narciarskiego w Solden

Czytaj więcej >