Turysci.pl
granica

Fot. flickr.com/ Sejm RP/ CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Słowacja zamyka niektóre przejścia graniczne od poniedziałku. Od 9 lipca zaostrzają przepisy dla podróżnych

4 Lipca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Od poniedziałku 5 lipca Słowacja zamknie niektóre przejścia graniczne z Polską. Natomiast od 9 lipca osoby niezaszczepione będzie obejmować obowiązkowa dwutygodniowa kwarantanna. Będzie można ją jednak skrócić po pięciu dniach.

Od poniedziałku Słowacja wprowadza bardziej szczegółowe kontrole graniczne, w związku z tym działanie niektórych przejść zostanie ograniczone. Zmianie ulegną również zasady wjazdu do tego kraju.

Cypr

Pożary w górach Troodos na Cyprze. Cztery osoby nie żyją

CZYTAJ DALEJ

Słowacja zamyka część przejść granicznych

Służby graniczne od poniedziałku mają sprawdzać większość samochodów, wjeżdżających do kraju. Jest to część zatwierdzonego przez rząd trójstopniowego systemu, który będzie się zmieniał w zależności od bieżącej sytuacji epidemicznej.

Kontrole graniczne na przejściach z Polską zostały określone jako drugi stopień. System będzie jednak aktualizowany co tydzień. Słowackie władze zastrzegły jednak, że funkcjonowanie niektórych mniejszych przejść granicznych może zostać ograniczone.

Jak poinformował słowacki dziennikarz Peter Dziurilla, otwarte pozostaną jedynie przejścia: Vyšný Komárnik - Barwinek, Mníšek nad Popradom - Piwniczna, Podspády - Jurgów, Trstená - Chyžné, Oravská Polhora - Korbielów, Skalité - Zwardoň cesta 1/12, Skalité - Zwardoň diaľnica.

Od 9 lipca kwarantanna dla niezaszczepionych

Osoby, które nie zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi zobowiązane są do wypełnienia elektronicznego formularza rejestracyjnego przed przekroczeniem słowackiej granicy. Do tej pory podróżnym z Polski wystarczył test antygenowy, aby uniknąć izolacji.

W przypadku nałożenia na podróżnego obowiązkowej kwarantanny można wykonać po pięciu dniach test na koronawirusa, który w przypadku wyniku negatywnego zwolni z obowiązku dalszej izolacji.

Osoby przekraczające granicę Słowacji z uwagi na pracę w sąsiednich krajach, do 9 sierpnia mają czas na zaszczepienie się lub dokończenie tego procesu. Po upływie tego terminu ich również obejmie 14-dniowa kwarantanna, którą będzie można skrócić po pięciu dniach.

Zaostrzenie przepisów związane jest z obawą przed nowymi wariantami koronawirusa. Minister zdrowia Vladimir Lengvarsky podczas konferencji prasowej w środę przyznał również, że rząd kierował się chęcią zwiększenia liczby Słowaków, którzy zakończą szczepienia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP, 24TP

Podobne artykuły

Europa

Polscy turyści utknęli na kwarantannie na Cyprze

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja poluzuje restrykcje dla zagranicznych turystów. Polacy są na liście

Czytaj więcej >
Litwa łagodzi przepisy graniczne dla Polaków

Europa

Litwa łagodzi przepisy wjazdowe dla Polaków

Czytaj więcej >
Góry w Austrii szturmowane przez turystów

Europa

Młodzi Europejczycy szturmują Austrię. Będą kontrole policji

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >