Skalne Miasto w CzechachFot. pixabay.com/ Mr_Incognito_

Skalne Miasto, Czechy. Miejsce, które warto zobaczyć

Skalne Miasto jest położone bardzo blisko polskiej granicy, dlatego Polacy chętnie je odwiedzają. Choć w dobie koronawirusa wyjazdy nie są wskazane, z pewnością w sezonie letnim pojechał tam niejeden turysta. Nie bez przyczyny uważane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Czechach - o jego pięknie warto przekonać się samemu.

Skalne miasto w Czechach było odwiedzane przez turystów już w XVIII wieku, kiedy wzrosło zainteresowanie zwiedzaniem najbliższej okolicy i szukaniem śladów przeszłości. Pośród skał niegdyś mieszkali ludzie, wznoszone były zamki. Niedostępne tereny dawały schronienie i zapewniały budulec, zarówno dla kamiennych, jak i drewnianych budowli. Do Skalnego Miasta tłumnie zjeżdżały prawdziwe sławy: August II Mocny, Józef II czy sławny poeta Wolfgang Goethe.

Dramatyczna prognoza Ministerstwa. Nie pozostawiają złudzeń, chodzi o wyjazdy PolakówDramatyczna prognoza Ministerstwa. Nie pozostawiają złudzeń, chodzi o wyjazdy PolakówCzytaj dalej

Skalne Miasto to dwa labirynty połączone szlakiem

Pod wspólną nazwą kryją się dwie duże grupy skalne, Adršpašské skály i położone kilka kilometrów dalej Teplické skály. Te pierwsze są bardziej popularne i chętnie odwiedzane przez zorganizowane grupy. Oba te miejsca są równie piękne i warte zobaczenia. Przyroda jest typowa dla gór, znajdziemy tam takie rośliny jak fiołek dwukwiatowy, podbiałek alpejski czy modrzyk górski. Zwierzęta mają wiele kryjówek, ale jest szansa na spotkanie borsuka, bociana czarnego, czapli, nietoperza, a nawet żmii zygzakowatej.

TVP potwierdziło. Szlaki narciarskie zamknięteTVP potwierdziło. Szlaki narciarskie zamknięteCzytaj dalej

W Teplickich skałach są trzy charakterystyczne punkty: Skalna Brama, skrzyżowanie pod Siekierą oraz rozdroże przy Skalnej Narzeczonej. Najciekawszymi ostańcami są Sfinks, Pies i Niedźwiedź Polarny. Warte uwagi są również Świątynia, Skalna Kaplica oraz Wielki i Mały Plac Świątynny. Punkt widokowy, na szczyt którego wiedzie 300 stopni, znajduje się w miejscu, gdzie stał trzynastowieczny zamek. Prawdopodobnie został on spalony przez husytów, a ruiny rozebrała miejscowa ludność.

Teksty wybrane dla Ciebie

Można zostawić po sobie ślad

Po wejściu do Adršpašskich skál szybko trafimy nad jeziorko, które powstało w dawnej kopalni piasku. Idąc dalej, znajdziemy się najbardziej znane skały, Głowę Cukru, Wielbłąda i Orle Gniazdo. przy Głowie Cukru znajduje się wejście na szlak wiodący do Wielkiej Panoramy, z której rozciąga się widok na całe Skalne Miasto.

Po dotarciu do punktu U Krasnoluda możemy ruszyć prosto do przystani łodzi turystycznych, pływających po Jeziorze Adršpašskim. Na szczytach niektórych skał znajdują się metalowe skrzynki, a w nich notatnik i długopis. Każdy, komu uda się tam wejść, może dopisać swoje nazwisko i ocenić poziom trudności wspinaczki.

Zacznie się 4 grudnia w piątek. Mamy potwierdzenie z KarpaczaZacznie się 4 grudnia w piątek. Mamy potwierdzenie z KarpaczaCzytaj dalej

Skalne Miasto

Fot. Skalna Brama/ pixabay.com/Mr_Incognito_

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło:podrozepoeuropie.pl

Następny artykuł