Sinice są w Bałtyku, ale nie zagrażają plażom.Fot. Wikipedia.org/ http://visibleearth.nasa.gov/view_detail.php?id=1844/ domena publiczna

Czy będzie definitywny zakaz kąpieli w Bałtyku? Inspektor sanitarny wydał oficjalną decyzję

Sinice mogły być plagą tegorocznego sezonu, ale najnowsze doniesienia sanepidu dają dużo nadziei. To bardzo ważna wiadomość dla wybierających się nad morze.

Sinice nie będą zagrożeniem. Jak podaje redakcja Onetu, powołując się na ustalenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wszystkie plaże w okolicach Trójmiasta nadają się do swobodnej kąpieli. Pojawia się jednak pewne zastrzeżenie.

Okropny widok na plaży w Dziwnowie i Świnoujściu. Aż się wierzyć nie chceOkropny widok na plaży w Dziwnowie i Świnoujściu. Aż się wierzyć nie chceCzytaj dalej

Sinice są w Bałtyku, ale na razie nie zagrażają

We wtorek rano (30 czerwca) Główny Inspektorat Sanitarny wydał oficjalną co do stanu wód na plażach w granicach Gdańska, Gdyni i Sopotu. Według komunikatu opublikowanego na stronie GIS wszystkie kąpieliska są bezpieczne, jednak należy na bieżąco obserwować sytuację. Jak na razie sinice nie są większym zagrożeniem, ale do niedawna w Trójmieście obserwowano rozkwity.

Jak podaje redakcja Onetu, w wyniku ostatnich upałów na brzegach Bałtyku notowano sinice, które mogłyby potencjalnie przeszkodzić w korzystaniu z kąpielisk. Zagrożenie dotknęłoby m.in. Zatoki Gdańskiej. Główny Inspektorat Sanitarny zwraca uwagę na fakt, iż sinice przemieszczają się głównie po powierzchni wody za pośrednictwem prądów morskich oraz podmuchów wiatru. Jest to proces nieustanny, a więc sytuacja może dynamicznie się zmieniać - a konsekwencje obcowania z tymi glonami są dotkliwe.

Nadmorskie sinice i konsekwencje kąpieli

Główny Inspektorat Sanitarny zaznacza, że ewentualną decyzję zamknięcia danych kąpielisk konsultuje się z pracownikami stacji badawczych, a także miejscowymi ratownikami. Ma to wyraźny wpływ na akcje prewencyjne, które mogą uchronić plażowiczów przed dotkliwymi konsekwencjami przebywania w wodzie podczas zakwitów.

Dzisiaj grzeje: 1. W Polsce rozbił się śmigłowiec. Są ofiary śmiertelne, porażające doniesienia
2. Lidl zamknie czasowo część swoich sklepów na terenie całej Polski. Sieć poinformowała na jak długo

Gdy sinice znajdują się przy brzegu, obowiązuje ścisły zakaz kąpieli. Jak wymieniają dziennikarze Onetu, glon prowadzi do specyficznych reakcji skórnych, które mogą skończyć się na zaczerwienieniu spojówek, ale i wysypce. Połknięcie takiej wody może skutkować z kolei dolegliwościami układu pokarmowego (m.in. biegunka, wymioty i bóle). Co ważne, sinice najpewniej nie będą jedynym zagrożeniem dla tegorocznego sezonu. Ostatnio głośno jest również o przecinkowcach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ile zarabia Robert Lewandowski? Chodzi o niewyobrażalnie duże pieniądze, Polak dostaje prawdziwe kokosy
  2. Nie żyje znany, nagradzany polski dziennikarz. Zabrała go poważna choroba, tragiczne doniesienia
  3. Tysiące Polaków dostanie bilety 80% taniej. Już pewne, można rezerwować
  4. Przykre wyznanie Ministerstwa Zdrowia o wakacjach. Nie ma już wątpliwości, niestety
  5. Cejrowski posunie się do ostateczności. Powiedział wszystko, stracił cierpliwość do rządu
  6. Zostawiła yorka na 4 godziny w samochodzie. Wszystkie okna były zamknięte

Źródło: Onet

Następny artykuł