Sezon może zakończyć się gorzej, niż ubiegłoroczny.Fot. Pixabay.com/Robfoto

Tragedia, 143 osoby nie żyją. Wiadomość z Polski wyciska łzy z oczu, przykre

Sezon nawet się nie rozpoczął, a służby już notują 143 przypadki utonięć. Znane są główne powody wypadków. Istnieje ryzyko, że tegoroczny sezon będzie pod tym względem rekordowy. Rusza akcja, która ma zapobiegać skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniom polskich turystów.

Sezon notuje już 143 przypadki utonięć, a na dobrą sprawę ruch turystyczny jeszcze jest w powijakach. Dla porównania, w całym 2019 roku, służby odnotowały 456 przypadków utonięć. Istnieje więc ryzyko, że pomimo pandemii, ten sezon może zakończyć się jeszcze wyższym wynikiem. Redakcja Onetu publikuje sylwetkę statystycznego topielca.

Sanepid rusza do akcji. 42 miejsca wakacyjne pod lupąSanepid rusza do akcji. 42 miejsca wakacyjne pod lupąCzytaj dalej

Sezon z procentami

Jak podają dziennikarze Onetu, powołując się na dane Komendy Głównej Policji, statystyczna ofiara utonięć to mężczyzna po 30. roku życia. Głównym powodem wypadków jest nietrzeźwość i nieodpowiedzialne zachowanie nad wodą. Polska w tej kategorii wyraźnie przewyższa unijną średnią. Sezon 2019 roku to aż 22 proc. przypadków związanych z nietrzeźwością. Sprawę komentują przedstawiciele ratownictwa medycznego.

- Na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy w Holandii szef tamtejszej organizacji zapytał mnie, ile osób utonęło w Polsce. Powiedziałam, że 455 osób, a on na to, że u nich 9. Zapytałem, dlaczego mnie pyta, bo uznałem, że chce mi dokuczyć. Odpowiedział, że pyta, bo z tych 9 osób 8 to moi rodacy – wspomina cytowany przez redakcję Onetu Filip Orłowski, ubiegłoroczny wicemistrz Europy w ratownictwie wodnym.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilny apel policji do Polaków. Nie żyje już 140 osób
2. Ile zarabia prezydent Polski? Wszystko zależy od jednej rzeczy

Tegoroczny sezon z akcją w tle

Z powodu coraz częstszych przypadków nietrzeźwości nad wodą, w całej Polsce ruszyła już 14. edycja akcji “Pływam bez promili”. Organizatorzy przedsięwzięcia obrali sobie za cel edukowanie turystów. Skrajnie nieodpowiedzialne zachowania urlopowiczów spotkały się ze stanowczym sprzeciwem ze strony ratowników, działaczy społecznych, a także sportowców. Najwięcej emocji wzbudzają m.in. skandaliczne epizody z Pojezierza Mazurskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwielbiany gwiazdor został postrzelony w głowę. To, co się stało potem, przechodzi ludzkie pojęcie (FOTO)
  2. Przyłapali ją na gorącym uczynku. Kiedy zauważyła, że jest nagrywana podczas niszczenia banerów, zaczęła się awantura
  3. Tysiące Polaków dostanie bilety 80% taniej. Już pewne, można rezerwować
  4. Przykre wyznanie Ministerstwa Zdrowia o wakacjach. Nie ma już wątpliwości, niestety
  5. Cejrowski posunie się do ostateczności. Powiedział wszystko, stracił cierpliwość do rządu
  6. Stęsknione za sobą pieski zobaczyły się pierwszy raz po kwarantannie. Uroczy widok, ciężko nie płakać

Źródło: Onet

Następny artykuł