Segregacja śmieci. Jak to robić?Pixabay.com/ Tomasz_Mikolajczyk

Segregujecie śmieci? Zasady segregacji nie dla wszystkich są jasne

Segregacja śmieci w Polsce jest obowiązkowa, a jej nieprzestrzeganie wiąże się z karą. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak robić to prawidłowo. Sprawdziliśmy zasady segregacji. Stosujecie się do nich prawidłowo?

Segregacja śmieci wielu osobom sprawia problemy. Jest ona jednak konieczna i ważna, ponieważ w ten sposób dbamy o środowisko. Na stronie ministerstwa można znaleźć instrukcje, jak robić to prawidłowo.

Wpisali Polskę na zieloną listę. Nikt się nie spodziewał. Teraz można swobodnie podróżowaćWpisali Polskę na zieloną listę. Nikt się nie spodziewał. Teraz można swobodnie podróżowaćCzytaj dalej

Segregacja śmierci. Jak to robić?

Sposób segregowania śmierci określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Można je znaleźć w Dzienniku Ustaw.

Pismo mówi, że trzeba oddzielać surowce od odpadów, które nie mogą zostać ponownie przetworzone. Oznacza to, że oddzielamy takie surowce jak metale, tworzywa sztuczne, papier, opakowania szklane i odpady biodegradowalne. Gminy mają prawo do narzucenia obowiązku oddzielania szkła białego i kolorowego.

Nie wolno zapominać o niebezpiecznych odpadach. Zaliczają się do nich zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach oraz zużyty sprzęt RTV i AGD. Zabronione jest wrzucanie ich do odpadów zmieszanych. Powinno się je oddawać w wyznaczonych punktach. Można je znaleźć np. w sklepach i aptekach. Istnieją też punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Wiele osób ma problem z kartonami po napojach. Zazwyczaj są to opakowania wielo-materiałowe. Wrzucamy je więc do pojemnika, w którym są metale i tworzywa sztuczne. Inaczej sprawa wygląda ze słoikami. Powinny one trafić do pojemnika de szkłem, ponieważ są one myte w sortowni.

Dzisiaj grzeje: 1. Media informują, Dorota Gardias ma koronawirusa, jej stan jest poważny. Zwiedziła całą Polskę, do zakażenia doszło w najmniej spodziewanym miejscu
2. Widzowie programu "Rolnik szuka żony" oburzeni wyczynami uczestnika. Posypała się krytyka, TVP interweniuje
3. Już nie ma odwrotu. Rząd wydał dziś rozporządzenie, ogromny cios dla turystyki

Jakie jest wasze zdanie na temat segregacji śmieci. Robicie ją bez żadnych problemów? Opowiedzcie nam o swoich odczuciach i doświadczeniach w komentarzach na naszym profilu na Facebooku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek zbliżył się do malutkiego dziecka. Nikt nie przewidział, co stanie się sekundę później
  2. Ekstremalna planeta, która nie powinna istnieć. Jest na niej prawie tak gorąco, jak na Słońcu
  3. Jackowski przekazał najnowszą wizję, część widzów zamarła. Chodzi o Polaków za granicą
  4. PKP właśnie ogłosiło. Pasażerowie łapią się za głowy
  5. Policja pilnie prosi o pomoc, ujawniła nagranie z monitoringu. Całe Tatry drżą z obaw
  6. Ogromny husky niechcący uderzył dziecko łapą w twarz. Już po sekundzie zareagował w niesamowity sposób

Źródło: naszesmieci.mos.gov.pl

Następny artykuł