Sąsiedzi całkowicie otwierają granice.Fot. Pixabay.com/ icsilviu

Nasi sąsiedzi otwierają dla siebie granice. A my patrzymy z boku

Sąsiedzi wdrażają swój plan w życie. Jest to wielka szansa dla regionu. Niestety, Polska nie została wzięta pod uwagę.

Sąsiedzi z południa stawiają na szybkie otwarcie granic. Dotychczas obowiązujące przepisy ulegną wyraźnym zmianom. Jest to ogromna szansa dla tego regionu Europy, a zwłaszcza dla krajowej branży turystycznej. Niestety, Polska nie będzie uczestniczyła w projekcie.

Za tydzień wszystko wyjdzie na jaw. Północ Polski już czekaZa tydzień wszystko wyjdzie na jaw. Północ Polski już czekaCzytaj dalej

Sąsiedzi oficjalnie otwierają granice

Dokładnie o północy, w nocy ze środy na czwartek (z 3 na 4 czerwca) Czechy i Słowacja całkowicie znoszą ograniczenia w ruchu granicznym. Potwierdzili to premierzy obu państw. Południowi sąsiedzi wyraźnie liberalizują dotychczasowe przepisy. Do tej pory granicę można było przekraczać wyłącznie na 48 godzin. Teraz takie limity nie będą obowiązywały. Od 15 czerwca oba państwa wydzielą w poszczególnych regionach 3 strefy bezpieczeństwa - bez ryzyka zakażenia, z umiarkowanym ryzykiem oraz dużym ryzykiem.

Co ciekawe, Słowacja należy do grona tzw. państw bezpiecznych. Oznacza to, że według zaleceń WHO, wracając z tego kraju, nie jest wymagany test na obecność COVID-19. Mimo niskich wskaźników zachorowań, żadne państwo z wyjątkiem Czech nie otworzyło granic ze Słowacją.

Sąsiedzi z południa na rzecz rozwoju

Dzisiaj (środa, 3 czerwca) premier Słowacji Igor Matovicz przyjechał do Pragi z oficjalną wizytą. Spotkał się z szefem czeskiego rządu, Andrejem Babiszem. Jak się okazało, obaj politycy uzgodnili warunki otwarcia granic już 2 dni temu. Chcieli ogłosić decyzję razem, podczas pierwszej wizyty zagranicznej Matovicza (objął urząd 21 marca br.). Sąsiedzi już od 1992 roku kultywują tradycję pierwszych wizyt nowo wybranych szefów rządów oraz prezydentów właśnie w Pradze lub Bratysławie.

Dzisiaj grzeje: 1. Tragiczne wieści z Wielkiej Brytanii. Smutna wiadomość trafiła do polskich mediów
2. Rusza nowy program wsparcia dla wybranych Polaków. Można otrzymać do 5 tysięcy

Co ważne, politycy są zgodni, że Grupa Wyszehradzka (porozumienie Czech, Słowacji, Polski oraz Węgier), powinna być jednogłośna w temacie Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. Projekt popiera Polska oraz rząd słowacki, jednak krytykują Czech i władze w Budapeszcie. Będzie to jeden z głównych tematów spotkania Grupy 11 czerwca w Lednicy w południowych Morawach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przenigdy nie wyrzucaj szypułek od truskawek. Można je wykorzystać w spektakularny sposób, niesamowity efekt
  2. Poprosili weterynarza o uśpienie agresywnej suczki. Kiedy lekarz zbadał psa, odkrył prawdę
  3. Największy mit Korei Północnej obalony. Wyjawili całą prawdę
  4. Smutna wiadomość na weekend. Wielu Polaków będzie rozczarowanych
  5. Niewiarygodne odkrycie w lesie na południu Polski. W tle wielka tragedia
  6. Córka Adama Małysza wydoroślała i jest piękną kobietą. Młoda Karolina wygląda wprost zjawiskowo (FOTO)

Źródło: Onet

Następny artykuł