sandomierz góry pieprzoweWikipedia/ Przykuta/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Góry Pieprzowe. Enklawa unikatów na europejską skalę, co można tam zobaczyć?

Sandomierz jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, jednak warto zwrócić uwagę również na wyjątkową atrakcje znajdującą się w jego granicach. Są to Góry Pieprzowe, zwane również "Pieprzówkami". Rezerwat to prawdziwy unikat na skalę Europy.

Sandomierz jest chętnie odwiedzanym miastem również na jednodniowe wycieczki. W jego granicach, na wschodnim krańcu Gór Świętokrzyskich znajduje się rezerwat Gór Pieprzowych, których roztacza się cudny widok na Wisłę, a także słynną starówkę miasta.

Zwiedzając Sandomierz warto odwiedzić Góry Pieprzowe

Zwiedzanie Gór Pieprzowych można rozpocząć od strony Willi Dzika Róża (dojazd ulicą Podmiejską). W tym miejscu można zostawić samochód i dalej przejść pieszo furtką na teren Pieprzówek. Warto udać się również spacerem z Sandomierza wałem Wisły. Zabierze to kilkadziesiąt minut czerwonym szlakiem.

Teren Gór Pieprzowych porastają masowo dzikie róże, dlatego warto wybrać się tam w okresie ich kwitnienia, na przełomie maja i czerwca. Kwiaty dzikiej róży są zdecydowanie mniejsze niż róż szlachetnych, jednak ich ilość robi na przyjezdnych ogromne wrażenie. Kwiatuszki są w barwie białej i jasno różowej. Jesienią natomiast na krzewach pojawiają się owoce, a liście drzew przybierają złotą barwę, co również może robić ogromne wrażenie na przyjezdnych.

W rezerwacie znajdziemy prawdziwe unikaty na skalę Europy. Jest to miejsce, gdzie odsłaniają się stare skały kambryjskie. Liczą sobie one nawet po setki milionów lat i jest to jedyne takie stanowisko na całym kontynencie europejskim.

Nagle stracili kontakt z samolotem, na pokładzie 59 osób. Trwa dramatyczna akcja służb za granicą, nieoficjalne daneNagle stracili kontakt z samolotem, na pokładzie 59 osób. Trwa dramatyczna akcja służb za granicą, nieoficjalne daneCzytaj dalej

Ponadto, na obszarze około 1 km, wzdłuż stromej krawędzi doliny Wisły zobaczyć można wychodnie iłołupków kambryjskich, które poprzecinane są siecią spękań i uskoków. Gdzieniegdzie skały pokrywa dodatkowo warstwa lessu. Aby się tam zostać, należy zejść w dół, w stronę rzeki.

Dawno temu góry te były wysokie i strzeliste, jednak erozja przez miliony lat sprawiła, że dziś oglądać można tam raczej wzgórza. Ścieżki są poprowadzone jednak w taki sposób, że raz wspinają się ku górze, a następnie schodzą w dół, wiec wysiłek jest porównywalny do wędrówki po niskich górach. Różnica poziomów między rzeką a najwyższymi szczytami wynosi około 60 metrów, a trasa przez Pieprzówki ciągnie się przez około 3 km.

sandomierz góry pieprzowe

Góry Pieprzowe, fot. Wikipedia/ Przykuta/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

W rezerwacie znajdziemy także charakterystyczną dla lessowego podłoża roślinność stepową. Znajdujące się tam okazy są pod ochroną, jak np: wisienka karłowata czy ostnica włosowata.

Pieprzówki są również jedynym w Polsce miejscem występowania krwawnika szczecinolistnego. Rosnąca tam również wspomniana dzika róża Rosa Wagae jest także ewenementem w skali europejskiej. Co ciekawe, wszystko to znajduje się na naprawdę niewielkim obszarze.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: polskieszlaki.pl

Następny artykuł