samolot Airbus A380Fot. wikimedia.commons/Dmitry A. Mottl/ CC0

Koniec największego samolotu pasażerskiego świata. Oficjalnie, smutne

Samolot pasażerski Airbus 380 ostatecznie pożegnał się z przestworzami. W piątek odbył się specjalny ostatni lot, który podziwiali pasjonaci lotnictwa. To koniec pewnej ery, którą przekreśliła pandemia koronawirusa.

Samolot linii Air France po 11 latach służby odszedł na emeryturę. W piątek o godz. 15.37 Airbus A380 wystartował z paryskiego lotniska Charles de Gaulle w swój pożegnalny lot, który trwał 2 godziny i 22 minuty i zakończył się w tym samym miejscu. Na jego pokładzie znajdowali się wyłącznie pracownicy Air France. We flocie tego przewoźnika znajdowało się jeszcze 9 maszyn tego samego modelu.

Wicepremier podała datę: 2 lipca. Może być przełom w polskiej turystyceWicepremier podała datę: 2 lipca. Może być przełom w polskiej turystyceCzytaj dalej

Samolot pożegnał się ze swoimi fanami

Ostatni komercyjny lot A380 odbył się się 23 marca na trasie Johannesburg - Paryż. W sumie linie Air France przez 11 lat obsłużyły prawie 40 tys. rejsów tymi gigantami i przewiozły 18 milionów pasażerów. Głównymi kierunkami obsługiwanymi przez A380 były: Nowy Jork, Johannesburg, Los Angeles, San Francisco, Waszyngton, Hongkong, Miami, Tokio i Montreal.

Już w lipcu 2019 r. linia lotnicza Air France poinformowała, że z powodu zbyt wysokich kosztów eksploatacji, w tym zbyt wysokiego zużycia paliwa, a także wyjątkowo wysokiego stopnia zanieczyszczania środowiska, Airbusy A380 będą stopniowo wycofywane do końca 2022 r. W maju tego roku podjęto decyzję o wcześniejszym wycofaniu maszyn z powodu kryzysu, jaki nastąpił w czasie pandemii.

Dzisiaj grzeje: 1. Skandaliczne i oburzające zachowanie w karczmie w Zakopanem. Aż się wierzyć nie chce, okropne
2. Wybory prezydenckie 2020. Czym są wyniki exit poll?

Ogromne możliwości maszyny

Airbus A380 ma dwa poziomy, na których znajdują się pokłady dla pasażerów i jest napędzany przez cztery silniki. Dzięki temu, że górny pokład ciągnie się przez całą długość kadłuba, A380-800 może zabrać aż 555 pasażerów przy podziale na trzy klasy lub nawet 853 po przystosowaniu go do standardu klasy ekonomicznej. Niestety samolot zużywa o 20-25 proc. więcej paliwa w przeliczeniu na jedno miejsce dla pasażera niż inne samoloty długodystansowe nowej generacji, a także emituje więcej dwutlenku węgla. To przesądziło o zastąpieniu go mniejszymi i bardziej wydajnymi maszynami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znamy wyniki badań skoczków na COVID-19. Zarazili się od Adama Małysza?
  2. Kościół wprowadza zupełnie nowe zasady. Przy ołtarzu będzie obowiązywało coś, co nie miało miejsca od początku epidemii
  3. Tata zrobił córce zwykłe zdjęcie na wakacjach. Dopiero w domu zobaczyli szczegół, w który trudno uwierzyć
  4. Martyna Wojciechowska potwierdziła radosną nowinę. Na temat podróżniczki zrobiło się gorąco w sieci. Sypią się gratulacje
  5. Od wtorku znów mają nakaz noszenia maseczek, ludzie nie mogą uwierzyć. Wiadomość o sytuacji w Europa
  6. Pies tonął na jej oczach. Właścicielka rzuciła się do wody, fale przykryły ją

Źródło: TVN 24

Następny artykuł