samolot kolorFot. Pixabay,com/Cock-Robin/zdjęcie poglądowe

Zauważyłeś, że większość samolotów jest białych? Wiemy dlaczego

Samolot zwykle ma biały kolor, a czasem jedynie może mieć kolorowe wstawki, charakterystyczne dla danego przewoźnika. Część pasażerów nie zwraca na to uwagi, ale ten kolor nie jest przypadkowy.

Samolot to najbezpieczniejszy środek transportu, podlega jednak wielu regułom i zasadom. Leci w powietrzu z setkami osób na pokładzie, wszystko musi więc być dopracowane. Każdy szczegół musi współgrać i nie może dojść do żadnych, nieprzewidzianych sytuacji.

Para dała się ponieść miłosnej fantazji w samolocie. Pasażer wszystko nagrał, był oburzonyPara dała się ponieść miłosnej fantazji w samolocie. Pasażer wszystko nagrał, był oburzonyCzytaj dalej

Zasady ruchu lotniczego są ściśle określone, do tego stopnia, że czasem nie zdajemy sobie nawet z niektórych przepisów sprawy, bo są tak oczywiste. Tak jest na przykład z kolorem samolotów, które zwykle są białe, a dopuszczalne są na nich jedynie niewielkie, kolorowe wstawki linii.

Dlaczego samolot zwykle jest biały?

Okazuje się, że zasady takiego systemu są bardzo proste. Samoloty maluje się na biało z banalnego powodu - na tym kolorze idealnie widać wszystkie wady powłoki maszyny. Każda rysa, pęknięcie czy wyciekający olej są od razu widoczne, dzięki czemu osoby sprawdzające maszynę na lotnisku szybciej może wykonywać swoją pracę.

To jednak nie jedyny powód. Istotne jest również to, że biel najlepiej odbija ciepło oraz światło. Dzięki temu korpus maszyny pozostaje chłodny, dzięki czemu jest mniejsze zagrożenie uszkodzeniami.

Pasażerowie nawet się nad tym nie zastanawiają

Pasażerowie zwykle automatycznie wchodzą do środka, często nawet nie zwracając uwagi na to, jak wygląda maszyna. Mimo wszystko malowanie jej na biało ma też wartość estetyczną. Kolor ten nigdy nie blaknie, dzięki czemu samoloty zawsze wyglądają czysto i nie trzeba ich co chwilę odmalowywać.

Odświeżanie maszyny jest wyjątkowo kosztowne, a do tego czasochłonne. Lakierowanie trwa nawet w niektórych przypadkach nawet 2 tygodnie, co generuje ogromne straty linii lotniczej. Pomalowanie wszystkiego na biało rozwiązuje problem szybko i skutecznie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gratulacje spływają od fanów. Aleksandra Kwaśniewska i Kuba Badach mają powody do świętowania „W końcu”
  2. Objaw raka płuc widoczny na twarzy. Nigdy go nie lekceważ
  3. Tragiczna wiadomość, nie żyje wspaniały Polak. Uratował dziesiątki istnień, GOPR w żałobie
  4. Straszna wiadomość z zapory w Solinie. 20-latek nie żyje
  5. Huragan wyrzucił na brzeg potwora. Brytyjczycy już zaczęli nazywać go Nessie
  6. Ponad 20 osób nie żyje, jest wielu poszkodowanych. Tragiczny bilans zwiększa się z każdą godziną

Źródło: Onet

Następny artykuł