Samolot uwikłany w "spisek rynkowy"?Fot. Wikipedia.org/Greta1976/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl (zdjęcie poglądowe)

WizzAir odkrył druzgocące informacje. Cała prawda wyszła na jaw

Samolot spod szyldu węgierskiego Wizz Aira uwikłany w spisek? Taki wniosek wysuwa sam prezes spółki, Jozsef Varadi. Chodzi o “covidowe” prawodawstwo Brukseli i pomoc innym liniom. Okazuje się, że nowe reguły znacznie osłabiają skalę działań przewoźnika.

Samolot nigdy nie dzielił tak bardzo, jak w dobie covidu. Jak informuje portal Fly4free, węgierski Wizz Air będzie walczył o aktywa o łącznej wartości 1,5 mld funtów brytyjskich, czyli 7,3 mld zł. W całym “spisku”, “nieporozumieniu” lub “mętliku prawnym” chodzi przede wszystkim o liczbę operacji w slotach i potencjalne - łamanie zasad wolnej konkurencji.

Nie żyje 11 osób. Porażająca tragedia niedaleko polskiej granicy. Druzgocące wieściNie żyje 11 osób. Porażająca tragedia niedaleko polskiej granicy. Druzgocące wieściCzytaj dalej

Samolot Wizz Aira a prawodastwo UE

Jak informują dziennikarze z Fly4free, węgierski Wizz Air nagłośnił sprawę tzw. reguły 80-20. Jest to zapis, który w czasie pandemii zawiesiła Komisja Europejska. Jeszcze przed covidem, gdy zasada miała moc prawną, każdy przewoźnik musiał wykonywać przynajmniej 80 proc. lotów na dany slot, aby danego stanowiska nie stracić. Dla przykładu, gdy samolot Wizz Aira kursował regularnie na londyński Luton i wyrabiał limit - infrastruktura lotniskowa była do usług. Sprawę skomplikował covid.

Gdy rządy krajowe dofinansowywały mniejsze linie i spółki o wątpliwej płynności finansowej, branża spodziewała się, że przewoźnicy wkrótce będą mogli realizować stałe loty, a reguła rynkowa powróci. Tak się nie stało. Tym samym, gdy samolot Wizz Aira jest w stanie obsługiwać znaczną część swojej standardowej siatki połączeń, a konkurencja nie - i tak sloty innych spółek nie będą mogły zostać przejęte przez Węgrów. Zważywszy na wcześniejsze deklaracje Wizz Aira, taki układ sił wyraźnie uderza w ambicje przewoźnika o ekspansji na Starym Kontynencie.

UE blokuje samolot Wizz Aira?

Według ustaleń Fly4free Komisja Europejska zawiesiła regułę ze względu na “słabszych” konkurentów postcovidowych. Silniejsi przewoźnicy jeszcze przed wycofaniem przepisu wykonywali “loty widmo”, aby tylko wyrabiać swój limit 80 proc. operacji na danym slocie. Tak też mógł robić Wizz Air, chociaż równie dobrze jest w stanie kursować z pasażerami na pokładzie. Teraz spółka apeluje do UE o przywrócenie reguły, lecz Bruksela już zadecydowała o innym obrocie spraw. Przepis pierwotnie zawieszony do października 2020 roku pozostanie w próżni prawnej aż do końca marca 2021 roku.

Dzisiaj grzeje: 1. Koronawirus nad Bałtykiem. Kwarantanna w ośrodku wypoczynkowym
2. Nawet 2080 zł dodatku do emerytury. Wyjaśniamy co trzeba zrobić, aby dostać dodatkowy zastrzyk gotówki

– Apeluję do Komisji Europejskiej o to, aby przywróciły stare regulacje 80-20 dotyczące slotów z końcem października i wsparły w ten sposób ożywienie branży lotniczej [...]. Apele o przedłużenie zawieszenia tych przepisów są sprzeczne z regułami swobodnej konkurencji i chronią nierentowne linie lotnicze ze słabymi modelami biznesowymi, podczas gdy linie takie jak Wizz Air chcą zdobywać nowe rynki i oferować pasażerom jak najwięcej biletów w niskich cenach – mówi cytowany przez Fly4free prezes Wizz Aira Jozsef Varadi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Lewandowski bohaterem Bayernu. Co za uderzenie, prawdziwa klasa (WIDEO)
  2. Mocne starcie Magdaleny Ogórek z posłanką na antenie TVP Info. "Wymaga tego podstawowy szacunek"
  3. 160 osób zginęło. Tragiczne wiadomości z Polski
  4. 3 kraje zamykają się na Polaków. Kwarantanna obowiązkowa
  5. Karygodne sceny na plaży w Gdyni. Skandal, niedaleko bawiły się dzieci
  6. Dziki pościg na plaży nudystów. Mężczyzna bez ubrań gonił za dzikiem, zwierzę ukradło mu torbę z drogą zawartością

Źródło: Fly4free

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł