sami swoi pamiętacie?fot. Sami Swoi/ Sylwester Chęciński/ Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu/ screen

Oglądaliście "Samych swoich"? Przezabawnie pokazuje polską wieś

"Sami Swoi" to kultowy polski film, który pokochały tłumy widzów. W przezabawny sposób pokazywał polską wieś. Postacie Kargula i Pawlaka stały się poniekąd kultowe. Byliście fanami tego filmu?

"Sami swoi" są kultowym polskim filmem, który powstał w 1967 roku. Wyreżyserował go Sylwester Chęciński, na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka. Scenarzysta tworząc główne postaci inspirował się prawdziwymi osobami.

Właśnie wydano ostrzeżenie dla części Polaków. Zacznie się już jutro, złe wieści dla urlopowiczówWłaśnie wydano ostrzeżenie dla części Polaków. Zacznie się już jutro, złe wieści dla urlopowiczówCzytaj dalej

"Sami swoi" - kto oglądał ten kultowy film?

Film opowiada o losach skonfliktowanych ze sobą rodzin Pawlaków i Karguli, które po wojnie zosały zmuszone do opuszczenia rodzinnych Kresów Wschodnich i przeprowadzki na Ziemie Odzyskane. Ich kłótnie sięgają jeszcze czasów przedwojennych. Ogromny sukces filmu spowodował powstanie trylogii, w której skład weszły filmy "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć".

Pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka był Jan Mularczyk, czyli wywodzący się z Kresów wuj scenarzysty, który przyjechał z Boryczówki na Ziemie Odzyskane, a dokładniej – do Tymowy koło Ścinawy. Z kolei inspiracją dla rodziny Karguli była rodzina Dendrysów, której losy Andrzej Mularczykopisał w książce "Każdy żyje jak umie".

Dzisiaj grzeje: 1. Porwało turystę, żywioł uderzył. TVP przekazało dramatyczną wiadomość z zagranicy
2. Była żona Jarosława Jakimowicza przerwała milczenie. Syn ma poważny problem z poglądami ojca
3. Nie miał szans, nie żyje. Pojechał tylko na działkę letniskową, tragedia w Polsce

Większość scen filmu nakręcono w Dobrzykowicach pod Wrocławiem, gdzie znajdowały się zagrody. Z kolei na plenery do scen w miasteczku wybranoLubomierz, gdzie obecnie znajduje się muzeum Kargula i Pawlaka. Jest to miejsce szczególnie odwiedzane przez turystów w sezonie zimowym, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że film kręcono właśnie tam.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna musiał zostać zabrany przez karetkę. Sposób, w jaki zachował się jego pies doprowadza do łez
  2. Rosjanie przywłaszczają sobie Wenus. Szef Roskomos potwierdza
  3. Chiny dłużej już nie mogą. Ogłaszają ostre uderzenie w światową potęgę
  4. Zdjęcie Szymona Hołowni z rezerwatu wstrząsnęło internetem. Trudno się nie skrzywić
  5. Dwie osoby nie żyją, wielu rannych, nagle wybuchł chaos. Wiadomości z zagranicy obiegły media
  6. Chłopiec płakał bo nie dostał słodyczy. Reakcja psa zaskoczyła wszystkich

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł