Rzym jednak na ten sezon?Fot. Pixabay.com/Mike_68 (zdjęcie poglądowe)

Byliście w Rzymie? Miejsce, które każdy turysta powinien odwiedzić chociaż raz

Rzym cieszy się niesłabnącą popularnością, jednak pandemia koronawirusa mogła pokrzyżować plany niejednego urlopowicza. Miasto, które rokrocznie przyciąga miliony turystów, przez pandemię mogło odzwyczaić się od turystów.

Rzym administracyjnie wchodzi w skład regionu Lacjum, a kojarzony jest m.in. z siedzibą papieża - Watykanem. Każdego roku przybywały tam tłumy turystów, aż do czasu wybuchu pandemii. Włochy były jednym z najbardziej poszkodowanych krajów podczas pierwszej fali.

Może jednak Rzym?

Statystyki we Włoszech nie spowodowały, że polski rząd podczas pierwszej fali pandemii zakazał lotów na Półwysep Apeniński. Najważniejszą kwestią było przestrzeganie przepisów sanitarnych, które z tygodnia na tydzień coraz bardziej się zaostrzały. Choć teraz sytuacja wygląda już o wiele lepiej, liczni turyści wciaż obawiają się przyjazdu do Wiecznego Miasta. Trzeba jednak podkreślić, że to miejsce, które obowiązkowo odwiedzić powinien każdy miłośnik zwiedzania przepięknych miejsc oraz smakowania wyśmienitego jedzenia.

Stolica Włoch to także niemały fragment polskiej historii. Przy Via Condotti 86 znajduje się słynna Caffe Greco, gdzie chadzali Adam Mickiewicz, którego właściciele lokalu upamiętnili na jednej ze ścian, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, a także Norwid, czy Kraszewski.

W skromne progi kawiarnii wstępowali również Jan Matejko, Maria Konopnicka oraz Henryk Sienkiewicz. Czesław Miłosz był pod takim wrażeniem Rzymu i lokalu przy Via Condotti, że napisał o nim wiersz - “Caffè Greco”.

- W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku/ W Rzymie przy via Condotti,/ Siedzieliśmy z Turowiczem w Caffè Greco/ I odezwałem się w te mniej więcej słowa:/ - Widzieliśmy wiele, poznaliśmy wiele./ Upadały państwa, przemijały kraje,/ Chimery ludzkiego umysłu osaczały nas/ Ludzie ginęli albo szli w niewolę./ Jaskółki Rzymu budzą mnie o świcie/ I czuję wtedy krótkotrwałość, lekkość/ Odrywania się. Kim jestem, kim byłem - opisywał Rzym Czesław Miłosz.

Źródło: literatura.wywrota.pl

Następny artykuł