Turysci.pl
Etna

fot. Pixabay/ dsprite

Rzadkie zjawisko astronomiczne nad Etną. Zdjęcie zostało wyróżnione przez NASA

17 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Astrofotgraf Giancarlo Tinè uchwycił niezwykle rzadkie zjawisko nad Etną. Według Amerykańskiej Agencji Kosmicznej miał bardzo wiele szczęścia, ponieważ taki widok zdarza się raz na długi czas.

Etna to najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny, znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Właśnie tam włoski astrofotgraf Giancarlo Tinè uchwycił niecodzienne zjawisko optyczne.

pogoda

Prognoza zagrożeń IMGW. Turyści wybierający się nad morze muszą uważać

CZYTAJ DALEJ

Słup słoneczny nad Etną

Włoski astrofograf uchwycił słup słoneczny nad Etną podczas jednej z czerwcowych erupcji wulkanu. Fotografię doceniła nawet agencja NASA, która nadała jej tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia.

Niektórzy fani astronomii stwierdzili w komentarzach, że wulkaniczny słup świetlny przypomina czerwonego skrzata - jedno z najbardziej zagadkowych zjawisk świetlnych w kosmosie.

O słupie słonecznym mówimy wówczas, gdy na niebie ukazuje się pionowa wąska smuga. Zjawisko optyczne zwykle daje się zaobserwować podczas wschodu lub zachodu Słońca w mroźne dni.

Światło odbija się wówczas od powierzchni lodowych. Zjawisku może towarzyszyć także parhelia, czyli tzw. Słońce poboczne. Jest to jasna plama na niebie, pozbawiona czasem charakterystycznego pierścienia halo.

Tym razem jednak rzadkie zjawisko astronomiczne przybrało jeszcze bardziej nietypową formę. Według NASA wulkaniczny słup światła nad wulkanem jest jednak o wiele ciekawszym zjawiskiem.

Eksperci tłumaczą, że podczas erupcji nagły spadek temperatury nad chmurą wyrzucanego popiołu tworzy kryształki lodu w skondensowanej parze wodnej. Właśnie one odbijają czerwone światło rozżarzonej magmy, sięgając do wysokich warstw atmosfery.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl.

Każdy miłośnik Tatr z łatwością odpowie na 6 pytań

Pytanie 1 z 6

Na którym szczycie znajduje się słynny metalowy krzyż?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RadioZet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Irlandia zaostrza restrykcje graniczne. Potrzebny będzie dodatkowy dokument

Czytaj więcej >

Europa

Turystka pokazała paragon z restauracji we Lwowie. "Musieliśmy czekać ok. godziny, ale było warto"

Czytaj więcej >

Europa

Czechy przywracają stan wyjątkowy. Będzie obowiązywał do świąt

Czytaj więcej >

Europa

Europejskie państwa wprowadzają zakazy lotów. Powodem nowa mutacja koronawirusa

Czytaj więcej >

Europa

Portugalia wprowadza stan klęski żywiołowej. "Wkraczamy w fazę większego ryzyka"

Czytaj więcej >

Europa

Zmiany dla Polaków planujących podróż do Francji. Chodzi o terminy testów na koronawirusa

Czytaj więcej >