Rząd wprowadzi stan nadzwyczajny?turysci.pl

Koniec żartów, czy rząd wprowadzi stan nadzwyczajny w Polsce? Polityk PiS nie ma wątpliwości

Rząd w ostatnich dniach zmaga się z falą protestów, jaka zalała polskie miasta. Słowa szefa PIS nie zostawiają wątpliwości, syuacja jest bardzo poważna, a niebawem w Polsce może zapanować stan nadzwyczajny.

Rząd musi sobie radzić z ogromnym niezadowoleniem większości społeczeństwa po ogłoszenbiu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego aborcji. Sytuacja jest bardzo napięta, codziennie na ulice wychodzą tysiące kobiet i mężczyzn, którzy w bezpośredni sposób wyrażają swoją opinię oraz niezadowolenie. Strajk Kobiet, trwający od 22 października, cały czas przybiera na sile, a uczestnicy protestu zbierali się między innymi pod domem Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu, pod domem Kai Godek, pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie, a w niedziele strajkowano także w kościołach podczas mszy.

Dorota Szelągowska zarażona koronawirusem. Okropne, z ekpią zwiedziła niemal całą PolskęDorota Szelągowska zarażona koronawirusem. Okropne, z ekpią zwiedziła niemal całą PolskęCzytaj dalej

Szef klubu PIS, Ryszrad Terlecki, wyraził bardzo dosadną opinię o obecnej sytuacji w kraju. Jego słowa są bardzo niepokojące, a chodzi między innymi o wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Oznaczałoby to jeszcze większe utrudnienia dla wszystkich podróżujących, którzy i tak nie mają łatwo z powodu pandemii koronawirusa. Już niebawem można się spodziewać ostatecznego stanowiska w tej sprawie.

Rząd wprowadzi stan nadzwyczajny w Polsce?

Polityk PIS nie krył swojego niezadowolenia z powodu ostatnich wydarzeń. Ryszard Terlecki uważa, że została przekorczona granica, gdy protesty przeniosły się z ulic do kościołów. Wiele mszy zostało przerwanych przez osoby niezadowolone z decyzji Trybunału Konstytucyjnego, które weszły do świątyń skandując hasła i niosąc transparenty głoszące ich poglądy. Tego dla szefa klubu PIS było już za wiele, czemu dał wyraz w dobitnej wypowiedzi.

W programie TVN na żywo padły ostre słowa. Martyna Wojciechowska mówi bez ogródekW programie TVN na żywo padły ostre słowa. Martyna Wojciechowska mówi bez ogródekCzytaj dalej

- Przekraczano z pewnością granice tej dopuszczalności, atakując policjantów i zakłócając msze niedzielne, co jest już przestępstwem - stwierdził.

Był także pytany o to, czy będą prowadzone rozmowy Zjednocoznej Prawicy w związku z orzeczeniem Trybunału. Chodziło o nowelizację, która uwzględniałaby nowe decyzje dotyczące aborcji. Odpowiedź wydaje się dosyć jednoznacza: - Nie wiem, zobaczymy. Przewidywane jest spotkanie Rady Koalicji, ale myślę, że tu już niewiele można dyskutować. Rozstrzygnięcie Trybunału jest jednoznaczne.

Kolejne pytania dziennikarzy dotyczyły między innymi wprowadzenia stanu nadzywczajnego. Polityk nie ma wątpliwości - nie ma wedlug niego takiej potrzeby. Nie wiadomo jednak, jak będzie się rozwijać sytuacja na ulicach polskich miast. Być może decyzja zostanie zmieniona, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jak na razie można tylko zaufać politykowi, że faktycznie nie dojdzie do takiego scenariusza.

- Protesty są dopuszczalne w systemie demokratycznym, choć wczoraj czy przedwczoraj przekraczano z pewnością granice tej dopuszczalności, po pierwsze atakując policjantów, a po drugie - dopuszczając się wtargnięć do kościołów czy zakłócania mszy niedzielnych, co jest już przestępstwem - dodał.

Czym jest stan nadzwyczajny?

Stan nadzwyczajny jest specjalnym reżmimem prawnym, którego celem jest zminimalizowanie lub odwrócenie skutków konkretnych zagrożeń. Stosuje się go jeśli dotychczasowe, konstytucyjne metody nie podziałały. Wyróżnia się 3 typy stanu nadzwyczajnego: stan wyjątkowy, stan wojenny, stan klęski żywiołowej. Wprowadza się go w drodze rozporządzenia i tylko na podstawie ustawy. Musi zostać przedstawiony publicznie, aby spełniał zasadę legalności.

Nieoficjalnie: Będzie lockdown Polski, jeśli jedna rzecz się nie zmieniNieoficjalnie: Będzie lockdown Polski, jeśli jedna rzecz się nie zmieniCzytaj dalej

Wszelkie decyzje, jakie zostają podjęte podczas trwania stanu nadzwyczajnego, muszą spełniac kilka zasad, jak zasada proporcjonalności, według której decyzje muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia, oraz efektowności, czyli muszą starać się przywrócić normalne funckjonowanie państwa w jak najkrótszym czasie. Ostatni raz było głośno o stanie klęski żywiołowej w marcu i kwietniu 2020 gdy pandemia koronawirusa zaczynała zbierać swoje żniwo na świecie. Wiele osób oczekiwało wtedy, że rząd zdecyduje się na taki krok, by uchronić rodaków przed zachorowaniem.

Dzisiaj grzeje: 1. Niewiarygodne, rekiny w Bałtyku. Mają nawet do 3 metrów długości
2. Policjanci mają dość ciągłych protestów? Chcą sporych podwyżek
3. Trwa walka o życie, usłyszeli potężny huk. Porażająca wiadomość od sąsiada Polski obiegła media

Przypomnijmy, że wyrok Trybunału dotyczył ustawy z 1993, w którym to dopuszczalna była aborcja, gdy stwierdzono duże prawdopodobieństwo nieodwracalnego uszkodzenia płodu albo nieuleczalną chorobę, która zagrażała jego życiu. W takim przypadku kobieta mogła legalnie zrobić aborcję. Innymi wyjątkami regulowanymi przez ustawę była ciąża w wyniku gwałtu lub w przypadku, gdy życie matki było zagrożone przez ciążę. Teraz TK uznał, że pierwszy przypadek jest niezgodny z Konstytucją.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowite dokonanie naukowców. Sklonowali wymarłe zwierzę, liczą na przywrócenie gatunku
  2. Szwedki są sercem z Polkami. Okazały niesłychaną pomoc w sprawie wyroku TK
  3. Rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego. Potrwa aż do wiosny. Europejskie wieści są wstrząsające
  4. Nieoficjalnie: Będzie lockdown Polski, jeśli jedna rzecz się nie zmieni
  5. Edyta Zając wygrała "Taniec z Gwiazdami 11". Wiemy, co zrobi z wygraną. Szykują się bajeczne wakacje dla ukochanych
  6. Bezpański pies zrozumiał, że wreszcie został adoptowany. Jego reakcja wyraża więcej niż tysiąc słów, wideo
  7. Kiszone czy kwaszone? W końcu wiadomo, które ogórki są lepsze, zalety zachwycą każdego

Źródło: Wiadmości Radia Zet

Następny artykuł