Rząd odchodzi za sprawą puczu.Fot. Google Maps

Prezydent podał się do dymisji. Rząd i parlament rozwiązane. Wiadomości ze świata

Rząd, wraz z głową państwa i ciałem ustawodawczym podał się do dymisji. Samorozwiązanie krajowych organów władzy centralnej było związane z niestabilną sytuacją militarną i polityczną państwa.

Rząd afrykańskiego Mali podał się do dymisji, a sam prezydent ustąpił z urzędu. Samorozwiązaniu uległ również parlament w Bamako. Nagłe zmiany w strukturach administracji centralnej przebiegały w atmosferze afery politycznej.

Wybuch wstrząsnął miastem na Pomorzu. Wiadomość obiegła mediaWybuch wstrząsnął miastem na Pomorzu. Wiadomość obiegła mediaCzytaj dalej

Malijski rząd odchodzi. Prezydent “w niewoli”

Jak podają dziennikarze Polskiego Radia, w nocy z wtorku (18 sierpnia) na środę (19 sierpnia) prezydent Ibrahim Boubacar Keit ustąpił z urzędu. Decyzja głowy państwa odbiła się również na innych stanowiskach władzy centralnej. Za sprawą Keita zdymisjonował także rząd Boubou Cisse’a oraz krajowy parlament.

Zmiany w życiu publicznym Mali rozpoczęły się od powszechnego sprzeciwu obywateli wobec dalszych rządów Ibrahima Keita. Malijczycy zarzucają prezydentowi korupcję, a także “złe zarządzanie państwem”. Według ustaleń Polskiego Radia, we wtorek (18 sierpnia) zbuntowani żołnierze pojmali w stolicy Mali głowę państwa i Prezesa Rady Ministrów. Tak też rząd pozostał bez premiera, a kraj - bez prezydent.

Niestabilna sytuacja w Mali. Rząd ustępuje za sprawą wojska

Wojskowi przewieźli prezydenta i premiera do obozu pod stołecznym Bamako. Jak podaje Polskie Radio, żołnierze, którzy sprzeciwili się władzom, byli witani przez mieszkańców stolicy oklaskami. Już od czerwca duża część Malijczyków głośno postulowała, aby rząd wraz z prezydentem odszedł od władzy dobrowolnie. Środowisko międzynarodowe zwraca uwagę na potencjalny kryzys, który może dotknąć życie publiczne Republiki Mali. Ponadto, dochodzi również regionalny problem terroryzmu.

Dzisiaj grzeje: 1. Pojawiła się nowa mutacja koronawirusa. Wbrew pozorom nie jest to jednak zła wiadomość
2. Nowe ognisko koronawirusa. Wiemy, gdzie zostało wykryte
3. Bolesne zderzenie z rzeczywistością. Przyszli emeryci będą musieli przeżyć za 30% swoich pensji

- Chciałbym podziękować Malijczykom za ich wsparcie przez te długie lata [...] Nie chcę, aby krew została przelana tylko po to, abym mógł utrzymać się przy władzy - mówił w orędziu telewizyjnym cytowany przez Polskie Radio Ibrahim Boubacar Keita.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po meczu kamery nagrały szalone zachowanie Roberta Lewandowskiego. Nie wiedział, że jest nagrywany (WIDEO)
  2. Jedna część kurczaka nie nadaje się na rosół. Nadal wiele osób popełnia ten sam błąd
  3. Ogłaszają alarm w mieście na polskiej granicy. Co się dzieje?
  4. Będą zmiany na polskiej granicy. Premier Morawiecki potwierdził
  5. Żywioł uderzył w Międzyzdroje. Nie miał litości, służby w akcji
  6. Pies zjadł zawiniątko na spacerze. Kiedy weterynarz zobaczył wyniki RTG, zadecydował o pilnej operacji

Źródło: Polskie Radio

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł