Rewal dumny z XIX-wiecznej kolejki.Fot. Google Maps/ screen

Co łączy Trzęsacz z Rewalem? Nie tylko piękne wybrzeże, ale wspaniała atrakcja

Rewal zachwyca nie tylko pięknym wybrzeżem, ale i zabytkiem, który dla miłośników historii regionu będzie nie lada gratką. Obiekt łączy niemały fragment Pomorza, a taka wyprawa może być najpiękniejszą pamiątką z Bałtyku - a na pewno bardziej oryginalną niż muszle.

Rewal cieszy się posiadaniem pięknego zabytku, który rzuca nowe światło na historię regionu. Pochodząca z XIX wieku Nadmorska Kolej Wąskotorowa to prawdziwa gratka dla turystów, wybierających się na Pomorze Zachodnie. Warto zainwestować dłuższą chwilę i postawić na poznawanie Bałtyku właśnie z perspektywy pasażera.

1,5 tys. osób jest zagrożonych. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce1,5 tys. osób jest zagrożonych. Nowe ognisko koronawirusa w PolsceCzytaj dalej

Rewal z wyjątkową kolejką

Nadmorska Kolej Wąskotorowa pamięta jeszcze czasy pruskie, a pierwotnie liczyła aż 300 km samej trasy i 98 przystanków. W tym momencie zachowało się 175,6 km, a turyści mogą skorzystać z wyłącznie jednej linii o długości 39,5 km. Jednakże, pomimo nieporównywalnie mniejszego rozmachu, niż XIX-wieczny odpowiednik, trasa Gryfice Wąsk - Trzęsacz - Rewal - Śliwin - Niechorze - Pogorzelice robi niemałe wrażenie.

Gmina Rewal obsługuje obecnie 22 proc. pierwotnego torowiska. Wizja krajobrazu Pomorza Zachodniego podziwianego z perspektywy pasażera kolejki tylko w 2010 roku skusiła 120 tys. urlopowiczów - a był to sezon przed generalnym remontem obiektu. Dochód sprzed dziesięciu lat obliczono na niebagatelne 700 tys. zł.

Rewal turystycznym inwestorem

Między 2011 a 2013 rokiem gmina zdecydowała się na generalny remont odcinka Gryfice - Rewal - Niechorze. Samorząd dołożył do inwestycji około 200 tys. zł, a rok później - w 2014 - wynik prac przełożył się na uruchomienie połączenia zimowego. Od tamtego momentu kolejka notowała może nie wyniki rzędu Energylandii (zwłaszcza po ogłoszeniu ostatniej atrakcji), ale regularne wyniki napędzające regionalny budżet.

Dzisiaj grzeje: 1. Rzecznik ministra zdrowia komentuje dzisiejszy raport. Nie ma dobrych informacji na weekend
2. Rzecznik rządu przekazał pilne informacje o kwarantanne. Zaskakująca wiadomość

3. Seniorze, emerytura i dodatki to nie wszystko, na co możesz liczyć. 5 najważniejszych ulg i zniżek dla emeryta

Dokładnie 22 sierpnia 2018 gmina Rewal odnotował pasażera nr 600 tys. Czy kolejka nadal będzie dumnym punktem na mapie Pomorza Zachodniego? To wszystko zależy od turystów i ich upodobań, ale jeśli miłość do regionu nie wygaśnie w sercach tegorocznych urlopowiczów, linia może nadal cieszyć się tytułem pięknej pamiątki sprzed przeszło dwóch wieków. Może to moment do postawienia na turystykę w rytmie slow? Dajcie znać w komentarzach!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dariusz Siatkowski obchodziłby dziś 60. urodziny. Śmierć męża Kasi z filmu ”Kogel-mogel” do dziś jest zagadką
  2. Justyna Żyła będzie wściekła. Na jaw wyszło, że Piotr spotyka się z popularną gwiazdą TVN ?
  3. Ziobro poszedł do Rydzyka, aby poskarżyć się na PiS. Takiej sytuacji jeszcze nie było, zadziwiające słowa
  4. Strażnicy poprosili na polskim lotnisku turystów o dokumenty. Zaniemówili, gdy odkryli, co się dzieje
  5. Nie żyje młoda europejska gwiazda. Beztroska podróż zakończyła się dramatem
  6. Były nad wodą z dziećmi. Wezwano policję, skandal przechodzi ludzkie pojęcie
  7. Odebrany interwencyjnie labrador zmienił się nie do poznania. Wcześniej był głodzony, mieszkał w piwnicy

Źródło: polskazachwyca.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł