Polacy pobili międzynarodowy rekord. Nie mają sobie równych

Rekord świata to coś, o czym marzy wielu sportowców, lecz nie tylko. Nasi rodacy dokonali niemożliwego, a to jeszcze nie koniec ich podróży. O niezwykłym wyczynie kilku Polaków usłyszał już cały świat.

Rekord świata w żegludze na północ został pobity na pokładzie jachtu Ocean B. Grupa Polaków dokonała tego 8 września przekraczając punkt 84°17′31″ szerokości geograficznej północnej i 29°52′74″ długości geograficznej wschodniej. Tym samym ustanowili nowy rekord Polski, który trudno będzie poprawić.

7 września 2020 r. o godzinie 22:45 polska ekipa w sześcioosobowym składzie płynąc w stronę bieguna, dotarła do 82°37' szerokości geograficznej północnej, która była popzrednim rekordem Polski. Jacht jest dowodzony przez kapitanów Marka Rajtara i Andrzeja Górajka, a w skład załogi weszli: armatorka Halina Górajek i oficerowie Paweł Pelc, Iwona Marchewka oraz Jacek Hryniewiecki.

- Cieszymy się. W tym trudnym roku sukces smakuje podwójnie. Płyniemy na północ odebrać to, co Arktyka nam daje - powiedział Marek Rajtar cytowany przez Onet.

Do bicia rekordu świata doszło dzień później o godzinie 16:45. Ekipa odważnych Polaków nie zakończy jednak swojej podróży i nie planuje od razu wracać do kraju. Sezon na żeglugę po dalekiej północy jeszcze się nie skończył.

- Pierwszy z celów osiągnięty. Teraz wracamy, by okrążyć Svalbard. Dookoła lód i lodowa galareta, zimno, a czasu i dnia ubywa - wyjawił Andrzej Górajek cytowany przez Onet.

Następny artykuł