rejs polska komediaFot. youtube.com/ WFDIF - Studio Filmowe TOR

Oglądaliście "Rejs"? Dla wielu jest ulubioną polską komedią

"Rejs" jest jedną z najpopularniejszych polskich komedii ubiegłego wieku. Przez wielu wciąż jest uważana za jedną z najlepszych. Film Marka Piwowskiego powstał 50 lat temu, jednak uważany jest za klasykę polskiego kina. Oglądaliście ten film?

"Rejs" obecnie uważany jest za film kultowy, jednak nie miał łatwej drogi przebicia. W czasach cenzory uzyskał najniższą rangę artystyczną, przez co mógł być dystrybuowany wyłącznie w kinach studenckich. Nie przeszkodziło mu to jednak w osiągnięciu ogólnokrajowego sukcesu. Oglądaliście ten film?

Pani Magda szła do Morskiego Oka i nie mogła uwierzyć. Od razu wyciągnęła telefonPani Magda szła do Morskiego Oka i nie mogła uwierzyć. Od razu wyciągnęła telefonCzytaj dalej

"Rejs" - kultowa polska komedia

Film reżyserii Marka Piwowskiego miał swoją premierę 19 października 1970 roku, gdy w Polsce panowała cenzura treści przeznaczonych do rozpowszechniania. Instytucja nadała produkcji najniższą kategorię artystyczną, przez co można ją było zobaczyć jedynie w małych kinach studenckich. Niespodziewanie, przełożyło się to na ogromny sukces. Co przełożył się na fenomen tej komedii?

"Rejs" w rzeczywistości jest gorzką satyrą na społeczeństwo polskie po wydarzeniach marcowych 1968 roku, kiedy przez kraj przeszły demonstracje studenckie stłumione przez milicję. Film zrealizowany przez Piwowskiego do spółki z Januszem Głowackim jest również jednym z pierwszych polskich produkcji realizowanych metodą improwizacji. Pozwoliło się to wyróżnić takim wspaniałym osobistościom jak Stanisław Tym, Zdzisław Maklakiewicz czy Jan Himilsbach.

Dzisiaj grzeje: 1. TVP: Nie żyje wicepremier, był zakażony. Tragiczna wiadomość z zagranicy
2. Widzowie zupełnie nie zwrócili uwagi. Prowadząca "Dzień dobry TVN" straciła swój program
3. Polsat alarmuje, zacznie się w czwartek. Wyglądają jak śmieci, pod żadnym pozorem nie dotykaj

Fabuła toczy się na statku wycieczkowym płynącym Wisłą na trasie Warszawa – Płock. Na pokład dostaje się pasażer na gapę (w tej roli Stanisław Tym), który wzięty za instruktora kulturalno-oświatowego powoli podporządkowuje sobie innych uczestników. Wydarzenia przybierają nieoczekiwany obrót, jednak nie sposób jest opanować ich bieg. Pamiętacie jak zakończyła się ta historia?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Piątka dla zwierząt" uchwalona. Koniec ferm futrzarskich w Polsce, ale konkurencja nie śpi
  2. Wprowadzają wyczekiwany zakaz. Polska wieś jest wściekła, mieszkańcom grożą wysokie mandaty
  3. Właśnie wydano ostrzeżenie dla części Polaków. Zacznie się już jutro, złe wieści dla urlopowiczów
  4. Potężne zagrożenie w części Polski. IMGW bije na alarm
  5. Byliście w Błędnych Skałach? Niesamowite miejsce
  6. Pamiętacie Bronkę z “Daleko od szosy”? Aktorka wreszcie zdradziła jedną z największych tajemnic serialu

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł