Turysci.pl
biura turystyczne mają więcej czasu na zwrot

fot. pixabay.com/keulefm

Realizacja vouchera turystycznego. Projekt ustawy o przedłużeniu przyjęty

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Biura podróży zyskają dodatkowy czas na rozpoczęcie spłaty zobowiązań do Turystycznego Funduszu Zwrotów, a turyści o rok dłużej będą mogli korzystać z voucherów za niezrealizowane wycieczki. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii potwierdził przyjęcie projektu ustawy przez Stały Komitet Rady Ministrów.

  • Biura podróży i organizatorzy imprez turystycznych otrzymali w czasie pandemii wsparcie w czasie pandemii

  • Spłaty miały rozpocząć się w kwietniu 2021 roku, ale termin przeniesiono na koniec grudnia

  • Przedłużono o rok również czas, w którym turyści mogą wykorzystać vouchery, które otrzymali za odwołane wycieczki

W wyniku pandemii biura podróży były zmuszone do anulowania wielu wycieczek, wyjazdów oraz imprez turystycznych. Poszkodowani klienci byli namawiani do przyjmowania voucherów, które mogli zrealizować w ciągu roku.

Osobom, które chciały gotówkę, wypłacano ją w wielu przypadkach z Turystycznego Funduszu Zwrotów, który wspierał przedsiębiorców. Teraz podpisano projekt ustawy, który będzie stanowił wsparcie dla obu stron.

Biura podróży dostały dodatkowe 8 miesięcy

Na Turystycznym Funduszu Zwrotów zgromadzono środki w wysokości 300 milionów złotych. Pieniądze te miały być wypłacane wszystkim turystom, których wakacje nie zostały zrealizowane w wyniku pandemii, jeśli nie zgodzili się na odbiór rocznego vouchera.

Portugalia wprowadza zakaz podróży

Portugalia wprowadza zakaz podróży turystycznych na okres Wielkiego Tygodnia

CZYTAJ DALEJ

Zwroty były wypłacane w imieniu biur podróży i stanowiły formę pożyczki, którą touroperatorzy muszą spłacić. Pierwszy termin mówił, że zwrot na dogodnych warunkach ma się rozpocząć w kwietniu 2021 roku, ale nikt nie przypuszczał, że kryzys potrwa tak długo.

Przedsiębiorcy apelowali o przedłużenie tej daty, do czego przychylił się minister rozwoju, pracy i technologii, Andrzej Git-Mostowy. Jak poinformował w rozmowie z PAP, Stały Komitet Rady Ministrów zatwierdził projekt ustawy, zakładającej przeniesienie terminu rozpoczęcia wpłat na koniec grudnia 2021 roku.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez polityka, raty będzie można płacić do 21 dnia każdego kolejnego miesiąca od chwili wysłania pierwszej wpłaty.

Pierwsze wpłaty miały zacząć wpływać do 21 kwietnia, ale przedłużamy ten termin maksymalnie do końca roku. Rozwijająca się pandemia i dalsze wstrzymanie ruchu turystycznego nie pozwala na rozpoczęcie spłacania pożyczek z TFZ – tłumaczył Git-Mostowy w rozmowie z waszaturystyka.pl.

W zaakceptowanym projekcie uwzględniono również kwestię „nienależnie otrzymanych środków w ramach form wsparcia", czyli np. mikropożyczek, które brały firmy turystyczne w czasie kryzysu Zgodnie z nowelizacją, przedsiębiorcy będą mogli starać się o rozłożenie tych zobowiązań na raty lub umorzenie ich w całości bądź częściowo.

Jak niedawno informował Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, z puli 300 mln złotych, przygotowanych na zwroty, wypłacono ponad 280 mln zł za niezrealizowane imprezy turystyczne.

Turyści mają 2 lata na wykorzystanie voucherów

W zaakceptowanej przez SKRM ustawie zawarty jest również wątek voucherów, na które zgodziła się część podróżnych. Miały być one przyznawane na rok od daty wycieczki, która nie doszła do skutki przez pandemię.

Niestety światowa branża turystyczna nadal pozostaje w dużej mierze zamrożona, przez co wiele osób nie ma jak skorzystać z vouchera. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii ogłosił zatem, że bony będą ważne 2 lata.

Ponieważ termin ważności wkrótce upłynie, a nie wszyscy mieli możliwość wyjazdu z powodu wciąż trwającej epidemii, uznaliśmy za zasadne, aby przedłużyć ich ważność o kolejny rok – stwierdził Gut-Mostowy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

Czytaj więcej >

Polska

Narciarze już mogą ruszać na stoki. Wyciąg w Bukowinie został otwarty

Czytaj więcej >

Polska

Silny wiatr i oblodzenia niemal w całej Polsce. Podróżni muszą szczególnie uważać

Czytaj więcej >