pustynia bledowskaFot. pixabay.com/ etheriel

Słyszeliście o Pustyni Błędowskiej? Jedyne takie miejsce w Polsce

Pustynia Błędowska jest unikatowym miejscem na mapie Polski, które jest fenomenem nawet na skalę europejską. Wielu nawet nie wie, że w naszym kraju mamy swoją małą Saharę. Odwiedziliście kiedyś to niezwykłe miejsce?

Pustynia Błędowska rozciąga się na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Zachwyca turystów przede wszystkim piaszczystym terenem, jednak nie jest to jedyne, co ją wyróżnia. Niewielu wie, jaki skarb skrywa się w Polsce.

Nagle był huk, 4 osoby nie żyją. TVP przekazało tragiczne wiadomości z zagranicyNagle był huk, 4 osoby nie żyją. TVP przekazało tragiczne wiadomości z zagranicyCzytaj dalej

Pustynia Błędowska - ewenement na skalę Europy

Obszar jest unikatowy nie tylko pod względem przyrodniczych terenów w Polsce. Również w Europie polska pustynia jest swego rodzaju fenomenem - obszar umiarkowany nie sprzyja bowiem pustynnieniu terenu, zatem takie zjawisko jest nietypowe dla tej części kontynentu.

2 tygodnie kwarantanny dla Polaków po przekroczeniu granicy. Już dwa kraje potwierdziły2 tygodnie kwarantanny dla Polaków po przekroczeniu granicy. Już dwa kraje potwierdziłyCzytaj dalej

Występuje tam około 350 gatunków roślin, w tym spora część o charakterze pustynnym oraz typowym dla nadmorskich wydm. Cały teren został objęty granicami obszaru Natura 2000, dzięki swojemu ogromnemu znaczeniu przyrodniczemu. Jeszcze do niedawna mogliśmy tam oglądać zjawiska typowe dla terenów pustynnych, jak fatamorgany czy burze piaskowe.

Dzisiaj grzeje: 1. Igor wyjawił całą prawdę o epidemii w Chinach. Właśnie wrócił, mówił o maseczkach
2. Nieoczekiwane wydarzenie z Tomaszem Komendą w roli głównej. Nagle pojawił się znikąd, wielkie emocje
3. Martyna Wojciechowska ogłosiłą dobrą nowinę. Gratulujemy

Przez teren Pustyni Błędowskiej przechodzi kilka ścieżek turystyczno-edukacyjnych. Znaleźć możemy tam również kilka punktów widokowych, z których możemy obserwować niezwykłą okolicę. Są to Wzgórze Czubatka (382 n.p.m.), Wzgórze Dąbrówka (355 m n.p.m.) oraz Róża Wiatrów. Byliście kiedyś w tym zdumiewającym miejscu? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach na naszym Facebooku.

Zakaz opuszczania stolicy, kordon wokół innego miasta. Coraz gorsza sytuacja za granicąZakaz opuszczania stolicy, kordon wokół innego miasta. Coraz gorsza sytuacja za granicąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ukryta kamera nagrała, co zwierzęta robią w nocy. Nikt się nie spodziewał
  2. Usłyszał 130 zarzutów za nielegalny handel grami. Polakowi grozi gigantyczna kara
  3. Nadzwyczajna transmisja Jackowskiego po ogłoszeniu obostrzeń. "Nic nie da", mocne słowa o Polsce i 2 innych krajach
  4. Miliony Polaków dostało niepokojące, identyczne SMS. Co się dzieje?
  5. Wprowadzają trzeci poziom ostrzeżenia w Polsce. Ważna wiadomość dla wszystkich, szczególnie planujących podróże
  6. Pilny apel od pacjenta chorego na COVID-19. Do tej pory sam bagatelizował epidemię

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł