Przyroda może okazać się niebezpiecznawikimedia.commons/ Rainer Wunderlich / CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Wygląda niepozornie, ale sam dotyk może zabić. Lepiej trzymać się z daleka od rośliny ze zdjęcia

Przyroda jest piękna, ale również pełna tajemnic. Okazuje się, że są rośliny, których lepiej unikać. Mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. O to jeden z takich przykładów. Lepiej się od tej rośliny trzymać daleko.

Przyroda może okazać się niebezpieczna. Można się o tym przekonać jadąc na przykład do Australii. Można tam znaleźć okaz natury, z którym kontakt może zakończyć się nawet śmiercią. O jakiej roślinie mowa?

TVN przekazał wstrząsające informacje. Dramat turystów na Bałtyku, ewakuowano 280 osóbTVN przekazał wstrząsające informacje. Dramat turystów na Bałtyku, ewakuowano 280 osóbCzytaj dalej

Niebezpieczna przyroda. Przykład z Australii

W Queensland odkryli istnienie parzących drzew. Mowa tak zwanych Gubbi Gubbi. To nazwa w języku rdzennych mieszkańców tego obszaru Australii. Biolodzy zaliczyli te rośliny do rodzaju Dendrocnide. Zawiera on gatunków krzewów i drzew z rodziny pokrzywowatych.

Kontakt z tą rośliną jest niebezpieczny. Nawet dotknięcie liścia lub pnia może spowodować reakcję drażniącą i ból przez kilka godzin lub nawet dni. Są też potwierdzone informacje, że ból czasami utrzymuje się nawet kilka tygodni.

Bezpośredni kontakt z Gubbi Gubbi początkowo pali. Później przekształca się w ból przypominający zatrzaśnięcie palca w drzwiach. Ostatni etap to tak zwana alodynia, która pojawia się po kilku dniach od dotknięcia drzewa. Wtedy to nawet takie czynności, jak drapanie czy branie prysznica wywołują poważny dyskomfort i ból.

Dzisiaj grzeje: 1. Z ostatniej chwili. Czarny dym widać z wielu kilometrów, strażacy są bezradni. Fatalna sytuacja na południu Polski
2. Prowadząca "Pytanie na śniadanie" ujawniła pewne szczegóły programu. Czy może ponieść konsekwencje?
3. Pani Magda szła do Morskiego Oka i nie mogła uwierzyć. Od razu wyciągnęła telefon

Rośliny z rodzaju Dendrocnide mają powierzchnię z drobnymi igiełkowatymi włoskami, które są wzmocnione krzemionką. Podobnie jak w przypadku pokrzyw, włoski zawierają szkodzące substancje. Badania nad gatunkiem Dendrocnide moroides mówią, że jest to cząsteczka o nazwie moroidyna, która powoduje ból.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Krowa tonęła we łzach. Myślała, że jedzie na rzeź, niespodziewanie kierowca ciężarówki obrał inny kurs
  2. NASA zapowiedziało, kiedy wyśle kolonizatorów na Marsa. Elon Musk chce to zrobić dużo szybciej
  3. Właśnie wydano ostrzeżenie dla części Polaków. Zacznie się już jutro, złe wieści dla urlopowiczów
  4. Potężne zagrożenie w części Polski. IMGW bije na alarm
  5. Byliście w Błędnych Skałach? Niesamowite miejsce
  6. "Piątka dla zwierząt" uchwalona. Koniec ferm futrzarskich w Polsce, ale konkurencja nie śpi

Źródło: Interia

Następny artykuł