Turysci.pl
Ekspert o sytuacji na Krupówkach

Screen/Newsroom WP

Prof. Andrzej Horban komentuje zabawę turystów na Krupówkach. „Patrząc na te obrazki, robi mi się zimno"

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

W programie Newsroom WP pokazano głównemu doradcy premiera ds. COVID-19, co działo się w czasie majówki na Krupówkach w Zakopanem. Ekspert wyglądał na zaniepokojonego i stwierdził, że widząc te nagrania, „aż mu się robi trochę zimno".

  • Prof. Andrzej Horban obejrzał nagranie z Krupówek, na którym widać było tańczących bez maseczek turystów

  • Ekspert wyraził nadzieję, że takie zachowanie nie wywoła nagłego wzrostu zachorowań na koronawirusa

  • Podkreślił, że działania rządu zmierzały do przedłużenia czasu obowiązywania ograniczeń na długi weekend majowy i w wielu miejscach się to udało

Gościem programu Newsroom WP był główny doradca premiera ds. COVID-19. W materiale, który obejrzeć można na stronie Wirtualnej Polski, odtworzono ekspertowi film z Krupówek, nagrany w sobotę późnym wieczorem.

Widać na nim roztańczonych turystów, którzy bawili się i śpiewali na deptaku, bez zachowania dystansu społecznego, często również z odsłoniętymi ustami i nosami. Prof. Andrzej Horban wyglądał na bardzo poruszonego tym widokiem.

Główny doradca premiera ds. COVID-19 obejrzał nagranie z Krupówek

Na początku ekspert przyznał, że nagranie wygląda bardzo niepokojąco.

Minister zdrowia ogłosił zmiany w przepisach granicznych

Polska zaostrza przepisy graniczne dla podróżnych z Brazylii, Indii i RPA

CZYTAJ DALEJ

Nie daj Boże, będziemy mieli znowu wzrost zachorowań – powiedział przejęty.

W dalszej części dziennikarz WP, prowadzący rozmowę, zapytał, czy rząd brał taki scenariusz pod uwagę. Zauważył, że Polacy mogli się poczuć „bezpiecznie", gdy usłyszeli o luzowaniu obostrzeń, otwieraniu sklepów itp. To mogło być przyczyną ich mniej rozważnego zachowania.

Po majówce, a nie przed majówką. Dlatego też hotele były zamknięte, dużo imprez „majówkowych" zostało odwołanych. Chodziło nam o to wszystkim, żeby ten okres przedłużyć. Z każdym dniem rośnie liczba zaszczepionych, osób, które wyzdrowiały, w związku z tym też ta liczba źródeł zakażenia jest mniejsza. Ale patrząc na te obrazy, robi mi się troszkę zimno – stwierdził prof. Andrzej Horban.

Po tych słowach ekspert został zapytany wprost, czy rząd chciał, aby ta majówka odbyła się bez zabaw, w spokoju, ale plan ten najwyraźniej się nie udał. Prof. Horban zauważył jednak, że taka sytuacja miała miejsce na Krupówkach, ale w innych miejscach nie zaobserwowano podobnych incydentów.

No mam nadzieję, że udało się w większości przypadków – podkreślił.

Przypomnijmy, że do tańców na Krupówkach doszło podczas pierwszej nocy długiego weekendu majowego. Na nagraniach widać przejeżdżającą obok tańczącego tłumu policję, a zgodnie z informacjami przekazanymi przez zakopiańskich funkcjonariuszy, grupa szybko się rozeszła. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Oficjalnie sektor turystyczny zacznie funkcjonować 8 maja. Wtedy - zgodnie z planem rządu - otwarte zostaną hotele oraz obiekty noclegowe. Od dzisiaj funkcjonować mogą natomiast niektóre atrakcje - m.in. galerie sztuki oraz muzea.

Policja podsumowuje majówkę w Zakopanem

Długi weekend majowy podsumowała również zakopiańska policja we wpisie opublikowanym na Facebooku. Jak możemy w nim przeczytać, majówka upłynęła spokojnie, choć nie dało się uniknąć 208 interwencji.

Turyści podzielili się na dwie grupy - spacerowiczów, którzy wyszli na szlaki oraz osoby, które „poszukiwały rozrywki oraz imprez". Ci drudzy stanowili szczególny problem, dopuszczali się bowiem zakłóceń porządku publicznego oraz ładu.

Przez 3 dni doszło do ujawnienia 203 wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem obostrzeń. Część turystów nie respektowała nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką w miejscach publicznych. Skontrolowano również 176 lokali hotelarskich oraz gastronomicznych, a w 6 przypadkach wykryto nieprawidłowości.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP Newsroom

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Góry śmieci w Tatrach. „Osoba przyjeżdżająca w góry nie jest turystą, jest klientem"

Czytaj więcej >

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >