PRL ze swoim "Sheratonem".Fot. Facebook.com/Sassy Silesian

Kiedyś był hitem PRL-u, teraz na sam widok łzy lecą z oczu. Niestety, upadek zbliża się nieubłaganie

PRL to nie tylko szare blokowiska, długie kolejki, czy ciągłe braki w sklepach. Przed 1989 rokiem Polacy także wyjeżdżali - oczywiście nie w takiej skali jak teraz, ale jednak. Kultowym ośrodkiem była “Maciejka”. Co dzisiaj dzieje się ze słynnym kompleksem?

PRL i hotele? Nie były to ośrodki rzędu Sheratona, jednak jak na “czasy słusznie minione” “Maciejka” spełniała pewne standardy. Obecnie ośrodek wyraźnie odczuł ząb czasu. Po kilku nieudanych inwestycjach kompleks został pozostawiony sam sobie.

Okropny koniec sezonu wakacyjnego dla Adama Małysza. Niestety, żywioł uderzył w jego posesję, mamy zdjęcieOkropny koniec sezonu wakacyjnego dla Adama Małysza. Niestety, żywioł uderzył w jego posesję, mamy zdjęcieCzytaj dalej

PRL pamięta wakacje w “Maciejce”

“Maciejka” to jeden z ośrodków kompleksu w śląskim Ustroniu Zawodziu (powiat cieszyński). Jeszcze PRL pamięta, jak na stokach pobliskich gór wyróżniały się “piramidy” - spadziste budynki hotelowe, które służyły głównie jako ośrodki wypoczynkowe pobliskich zakładów pracy. Później klientela wyraźnie się poszerzyła - długo 16 budynków należało do gdyńskiej Stoczni im. Komuny Paryskiej.

Na pomysł otwarcia kompleksu sanatoryjno-uzdrowiskowego wpadł gen. Jerzego Ziętka, wojewoda śląski za czasów PRL. Pierwsze budynki oddano do użytku w latach 60. Projektem zajęli się twórcy katowickiego Osiedla Tysiąclecia - Aleksander Franta, Henryk Buszko i Tadeusz Szewczyk. Wszystkie obiekty dokończono dopiero w latach 80. - w tym słynną “Maciejkę”, która najpiękniejsze chwile notowała do 1994 roku.

PRL i III RP z własnym Las Vegas?

Potencjalnie najpiękniejsza spośród wszystkich “piramid” “Maciejka” obecnie jest w opłakanym stanie. Jeszcze za czasów PRL budynek był rozchwytywany przez potencjalnych urlopowiczów, jednak kompleks nie przetrwał próby czasu. W latach 90. firma z kapitałem polsko-amerykańskim zakupiła ośrodek i chciała poszerzyć ofertę. W planach było m.in. pole golfowe, stadnina koni, a nawet kasyna.

Dzisiaj grzeje: 1. Joanna Opozda zakasowała wszystkie inne celebrytki. Zdjęcie z Grecji zapiera dech, wygląda jak Afrodyta
2. Jest przełom, tysiące Polek i Polaków zaoszczędzą ogromne pieniądze? Teraz wszystko się zmieni, ale jest haczyk
3. Żywioł był bezlitosny, uderzył z pełną mocą. Gigantyczne zniszczenia i ranni, dramatyczne informacje za granicy

Plany były ambitne, jednak inwestorzy trafili na problem nie do obejścia. W 1994 roku Sejm przegłosował tzw. ustawę hazardową, w której zaznaczono, że punkty gier losowych mogą być prowadzone wyłącznie przez przedsiębiorstwa całkowicie polskie. Tak też firma z zarówno krajowym, jak i amerykańskim kapitałem nie mogła uczynić z “Maciejki” nowego Las Vegas. Teraz budynek jest zabity deskami, a na ścianach nie ma już tynku - dominują graffiti. To także łakomy kąsek dla urban explorerów - w "Maciejce" był m.in. śląski poszukiwacz Sassy Silesian. Co jeszcze serwował turystom PRL? Przede wszystkim namioty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szczeniak patrzył na śpiące spokojnie niemowlę. W pewnym momencie nie wytrzymał
  2. Uwaga na nowe metody oszustów. Kobieta wysłała niewinnego SMS-a i straciła fortunę
  3. Fani Dody po prostu osłupieli, pokazała się w pełnej krasie. Pokazała zdjęcia nad luksusowym basenem
  4. Niemal nikt nie wie o sekrecie Gór Sowich. Kilometry podziemnych korytarzy
  5. Monika Olejnik szaleje na jachcie, nie znaliśmy jej od tej strony. Ciężko uwierzyć, ile ma lat
  6. Niepokojące zdjęcia z Chin obiegły świat. Okropny trend z udziałem zwierząt wciąż rośnie na popularności

Źródło: WP Kobieta

Następny artykuł