PRL ciężki czas dla turystówFot. wikimedia.commons/ Zylla/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Pamiętacie wkładki paszportowe? Dzisiaj dzieci o nich nie wiedzą

PRL to specyficzny okres w historii naszego kraju. Jedni uważają go za najcięższe czasy, w przyszło mu żyć, a inni wspominają z rozrzewnieniem. Bez względu na wspomnienia, wszyscy zmagali się z problemami w podróżowaniu, które było znacznie ograniczone.

PRL nie sprzyjała turystom, którzy chcieli wyjeżdżać za granicę i zwiedzać zachodnie kraje. W pierwszych latach nowego ustroju podróże były możliwe jedynie w celach służbowych. Aby otrzymać paszport, trzeba było złożyć wniosek z 12 załącznikami trudnymi do zdobycia. Wydawany był wyłącznie przez Biuro Paszportów Zagranicznych Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W tym czasie wyjazdowy ruch turystyczny z Polski praktycznie zanikł.

Nie miał szans, nie żyje. Pojechał tylko na działkę letniskową, tragedia w PolsceNie miał szans, nie żyje. Pojechał tylko na działkę letniskową, tragedia w PolsceCzytaj dalej

PRL nie sprzyjała wyjazdom

Po 1956 r. wyjazdy zagraniczne nareszcie stały się łatwiejsze i powstały pierwsze biura podróży, organizujące wycieczki (w 80 proc. do krajów „demokracji ludowej”). Wyjazd indywidualny nadal był jednak możliwy jedynie na zaproszenie. W tym okresie istniały dwa rodzaje paszportów: indywidualny i zbiorowy. Osoby, które wyjeżdżały grupowo, musiały przekazać swój paszport opiekunowi wycieczki. Przed każdym wyjazdem trzeba było wypełnić podanie i udać się z nim do biura paszportowego w lokalnej komendzie Milicji Obywatelskiej. Od razu po przyjeździe dokument trzeba było zwrócić w tym samym miejscu.

W późniejszym okresie (do 1972) popularne stały się tzw. wkładki paszportowe, które umożliwiały wyjazd do europejskich krajów socjalistycznych. Były ważne łącznie z dowodem osobistym. Początkowo były tylko jednokrotnego użytku, lecz później zaczęto wydawać je na wyjazdy wielokrotne (od 1973 r. na ogół z ważnością na 5 lat). W 1972 r, dzięki umowie z NRD, zmieniły się zasady i można było wyjechać do tego kraju mając jedynie stempel w dowodzie osobistym, który wbijano w komendach MO. Wyjazdy za zachodnią granicę nagle stały się bardzo popularne. Od stycznia 1977 r. analogiczne przepisy obowiązywały przy wyjazdach do Bułgarii, Czechosłowacji, Rumunii, ZSRR i na Węgry.

Dzisiaj grzeje: 1. Co się dzieje przy zamku w Malborku? Wiadomość obiegła Polskę
2. Podsłuchano rozmowę pracowników TVP Info. Padły zatrważające słowa, nikt się nie spodziewał
3. Dwie osoby nie żyją, wielu rannych, nagle wybuchł chaos. Wiadomości z zagranicy obiegły media

Gdy został wprowadzony stan wojenny, pieczątki straciły ważność i zastąpiły je nowe paszporty ważne przez 5 lat. W 1984 r. zniesiono konieczność zdawania ich po każdym powrocie. Dopiero w grudniu 1988 r. wprowadzono paszporty wieloletnie, które obowiązywały na wszystkie kraje świata. Pamiętacie wkładki w paszportach? A może dostaliście pieczątkę w dowodzie osobistym? Czekamy na wasze wspomnienia w komentarzach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owca zabalowała u weterynarza. Przekomiczne wygibasy zwierzaka sprawiają, że aż samemu chce się tańczyć
  2. Groźny wyciek z chińskiej fabryki. Kilka tysięcy zarażonych
  3. Wydały się szczegóły ślubu Kossakowskiego i Wojciechowskiej. Fani przecierają oczy ze zdumienia
  4. Zrobili sobie zdjęcie na granicy Polski. Nie przewidzieli konsekwencji, będą żałować do końca życia
  5. Nie mieści się w głowie, co wyrabiał Polak we Francji. Nagranie tylko dla osób o mocnych nerwach
  6. Przygarnęła 1-dniowego kotka. Niewiarygodne, jego wygląd przypomina zupełnie inne zwierzątko

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł