PRL. Orkiestra na TSS Batorymwikimedia.commons/ Unknown author/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

W PRL-u robiły furorę. Były symbolem luksusu i prestiżu. Każdy marzył by wybrać się w podróż legendą

PRL to czas, kiedy podróżowanie wyglądało zupełnie inaczej niż teraz. Wtedy jeszcze podróżowano transatlantykami. Najbardziej znany jest Titanic, który zatonął w latach przedwojennych. Jednak w Polsce także były tego typu statki. Mowa o MS i TSS Batorym.

PRL to okres, kiedy wielu Polaków wybierało się w podróże międzynarodowe drogą morską. Królowały transatlantyki. Szczególnie pamiętane są dwa, którymi podróżowanie było uznawane za prawdziwy prestiż. Jak wyglądał ich pokład?

Czy bony turystyczne 2020 przepadną? Teraz wszystko jasne. Tysiące polskich turystów skorzystało już z pomocyCzy bony turystyczne 2020 przepadną? Teraz wszystko jasne. Tysiące polskich turystów skorzystało już z pomocyCzytaj dalej

Podróże w czasach PRL. Polskie transatlantyki

MS i TSS Batory to prawdziwe skarby polskiej żeglugi. MS Batory pływał od 1936 roku do końca lat 60. XX wieku. Z kolei TSS Batory był używany w latach 1952-1988. Pierwszy z nich przywoził Polakom egzotyczne jak na tamten okres owoce. Na pokładzie jego następcy zasiadały prawdziwe gwiazdy.

NIK ostrzega: Niepokojący raport znad Morza Bałtyckiego. Najpoważniejsza sytuacja może być nad Zatoką GdańskąNIK ostrzega: Niepokojący raport znad Morza Bałtyckiego. Najpoważniejsza sytuacja może być nad Zatoką GdańskąCzytaj dalej

Pierwszy rejs wycieczkowy statku MS Batory był takim hitem, że zakupiono dwa nowe transatlantyki - MS Chrobry i MS Sobieski. Pierwszy rejs odbył się do Argentyny. Stało się to we wrześniu 1939 roku, a na jego pokładzie był Witold Gombrowicz.

Autor powieści "Ferdydurke" mieszkał w Buenos Aires przez 23 lata. To właśnie podróż statkiem MS Chrobry zainspirowała go do napisanie innego klasyku literatury, czyli "Trans-Atlantyku". Nigdy nie wrócił do Polski.

Popularność transatlantyków utrzymywała się aż do czasów powojennych. W PRL-u prawdziwą ikoną był TSS Batory, który był uznawany za godnego następcę MS Batory. To największy transatlantyk w historii, na którym można było zobaczyć polską flagę.

Po 16 latach eksploatacji był remontowany w Stoczni Gdańskiej. W pierwszy rejs wyruszył z Gdyni do Montrealu w Kanadzie 11 kwietnia 1969 roku. Zainteresowanie podróżą było dużo większe niż się spodziewano.

W pierwszym roku Stefan Batory odbył 9 rejsów przez Atlantyk przy niemal komplecie pasażerów; sprzedano wówczas 92 proc. miejsc. Po zaliczeniu 140 okrężnych podróży przez Ocean Atlantycki rozpoczął w połowie lat 70. XX wieku atrakcyjne rejsy turystyczne po Atlantyku i Morzu Śródziemnym.

Wnętrze statku było luksusowe jak na tamten okres. Były tam między innymi sale restauracyjne "Polski Zajazd" czy "Góralska Chata", które nawiązywały do stylu zakopiańskiego. Pasażerowie posługiwali się porcelanową zastawą.

Podczas podróży można było udać się do sali widowiskowej, która mieściła 280 osób. Możliwe było też korzystanie z sali gimnastycznej, bawialni dla dzieci, sauny, basenu czy wygodnych kabin.

Dzisiaj grzeje: 1. Zdjęcie skandalicznej ceremonii obiegło cały świat. Nie mieści się w głowie. W ich egzotycznej kulturze to norma
2. Klienci jednego z największych banków w Polsce na celowniku oszustów. Można stracić wszystkie pieniądze
3. Weszli na lotnisko za granicą i wszystkich zamurowało. Nic ich nie powstrzymało, nawet głęboki lockdown w kraju

TSS Batory przewoził takie sławy jak Agnieszka Osiecka, Kalina Jędrusik czy Edward Dziewoński. Nie wszyscy mogli sobie pozwolić na podróż transatlantykiem. Nie ma jednak wątpliwości, że taka podróż była wyjątkowa i kojarzyła się z prestiżem oraz luksusem.

Trwa akcja. Na ziemię spadł meteoryt. W popularnym w Europie regionie tysiące osób wstrzymało oddechTrwa akcja. Na ziemię spadł meteoryt. W popularnym w Europie regionie tysiące osób wstrzymało oddechCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wystarczy kilka łyków dziennie, by pozbyć się natrętnego kaszlu. Domowy sposób naszych babć w końcu wraca do łask
  2. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci
  3. Koniec, zamknięta granica z Polską. Zagraniczne władze pogłębiły restrykcje, nie będzie można podróżować
  4. Polsat: Zacznie się już dziś w części kraju. Nagły zwrot akcji w pogodzie. Podróżni powinni się spieszyć
  5. Chcą wprowadzić nowe obostrzenia. Mają potrwać do Bożego Narodzenia. U naszych sąsiadów nie wypoczniesz swobodnie
  6. Na święta mogą pojawić się nowe obostrzenia? Minister Zdrowia odpowiada
  7. Dlaczego kot biega jak opętany? Proste wyjaśnienie, nie należy się obawiać

Źródło: Onet

Następny artykuł