Prezydent Turcji w Warosiiwikimedia.commons/ TomasNY (CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en)

Nie zważając na nic wybrał się w podróż na wyspę. Prezydent Turcji w ogniu krytyki rodaków i mieszkańców

Prezydent Turcji pojechał na Cypr aby odwiedzić miasto Warosia. Mieszkańcy tego miejsca uciekli tam przed turecką inwazją 46 lat temu. Wizyta Erdogana była szeroko krytykowana. Odbyły się nawet protesty.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan w niedzielę pojechał na Cypr aby - jak sam mówił - "urządzić piknik". Chodzi o miasto, do którego ludzie uciekli przez inwazją Turcji. Powodem wizyty była rocznica utworzenia nielegalnego państwa, które uznaje jedynie Turcja.

Wicepremier zdradził, co czeka LOT. Padły ostre słowa, chodzi o miliardyWicepremier zdradził, co czeka LOT. Padły ostre słowa, chodzi o miliardyCzytaj dalej

Prezydent Turcji z kontrowersyjną wizytą na Cyprze

Erdogan wziął udział w uroczystych obchodach 37. rocznicy utworzenia Tureckiej Republiki Cypru Północnego (TRCP). Jest to nielegalne państwo, które uznawane jest jedynie przez Turcję.

Marcelina Zawadzka niczym Afrodyta w morzu, zdjęcie zapiera dech. Uciekła 10 tysięcy km stąd na urlop marzeń wielu PolakówMarcelina Zawadzka niczym Afrodyta w morzu, zdjęcie zapiera dech. Uciekła 10 tysięcy km stąd na urlop marzeń wielu PolakówCzytaj dalej

Prezydent przybył do Warosii w niedzielę po południu. Towarzyszyła mu żona Emine, nacjonalistyczny prezydent TRCP Ersin Tatar oraz turecki minister obrony Hulusi Akar. W momencie przyjazdu padał deszcz, ale i tak zostali otoczeni przez dziennikarzy.

Turecki władca wygłosił przemowę, podczas której powiedział, że "Warosia czeka na swoich prawdziwych właścicieli". Zrobił to przy słynnej plaży, która w latach 70. XX wieku była popularnym miejscem turystycznym. Wypoczywały tam takie gwiazdy jak Elizabeth Taylor, Richard Burton i Brigitte Bardot.

Jak podaje portal Onet.pl, wizyta Erdogana w Warosii spotkała się z krytyką zarówno wśród Greków żyjących na Cyprze oraz wśród wielu cypryjskich Turków. Ci pierwsi mieli cieszyć się na Facebooku, że wydarzenie było nieudane z powodu deszczu.

W północnej części Nikozji w niedzielę można było zobaczyć kilka protestów przeciwko wizycie tureckiego prezydenta. Sprzeciwiano się także zgodzie na otwarcie miasta. Udział brało kilkaset osób, w większości młodych.

Zauważano transparenty "Nie dla pikniku, który sprawia innym ból". Były niesione przez młodzieżową sekcje Ludowej Partii Tureckiej (CTP), Wspólnej Partii Demokratycznej (TDP) oraz lewicowej organizacji Baraka.

Warosia to kurort, który jest opuszczony od 1974 roku. Aktualnie znajduje się pod kontrolą tureckiej armii. Cywile nie mieli do niego dostępu jeszcze dwa miesiące temu. Przez wyborami w TRCP, które odbyły się w październiku, Ankara jednogłośnie zdecydowała o otwarciu miasta. Decyzja została potępiona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Cypr zachwyci turystów

Cypr to idealne miejsce na wakacje. Ciekawą atrakcją, którą warto zobaczyć, jest dobrze zachowana neolityczna wioska Khirokitia z około 6800 roku p.n.e., która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dzisiaj grzeje: 1. Klamka zapadła, zamykają już dzisiaj. Polskie lotnisko nie ma wyjścia
2. Na zasiłek możesz trochę poczekać. Nad ZUS widmo paraliżu
3. Żona polskiego podróżnika potwierdziła. Rozwodzą się, ogromne zaskoczenie

Innym ciekawym miejscem jest góra Olimp, która słusznie kojarzy nam się z mitologią grecką. Grecy zasiedlali te tereny już w drugim tysiącleciu p.n.e., wprowadzając swoją kulturę na wyspie.

Martyna Wojciechowska w programie na żywo powiedziała wszystko. Historia dziewczyny z krańca świata wyciska łzyMartyna Wojciechowska w programie na żywo powiedziała wszystko. Historia dziewczyny z krańca świata wyciska łzyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiem
  2. Przełomowy dokument UE. Realne wsparcie otrzymają tysiące Polaków
  3. W weekend pogoda nie będzie rozpieszczać. Nad Polskę zbliżą się front, który nie zachęci do podróżowania
  4. Ogłaszają weekendowy lockdown. Podali szczegóły. Za polską granicą podjęto decyzję
  5. Zrobili zdjęcie na wycieczce w górach. Nie mogli uwierzyć własnym oczom. Niewiarygodne
  6. Zostawiła niemowlę z kotem i wyszła tylko "na minutkę". Widok, jaki zastała po powrocie sprawił, że dech zaparło jej w piersi
  7. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda

Źródło: Onet, Wikipedia

Następny artykuł