Premier ogłosił ważne postanowieniaFot. pixabay.com/ Alexandra_Koch

Premier na konferencji podał konkretne daty. Są nowe wytycznie. Wiemy, co będzie z feriami

Premier Mateusz Morawiecki podał konkretne daty, kiedy zostanie przywrócone działanie poszczególnych branż. Wiadomo, jaki jest plan działania na ferie, lecz brakuje informacji o hotelach. Do końca roku otworzą się m.in. placówki handlowe, siłownie i restauracje.

Premier przedstawił postanowienia rządu na konferencji prasowej. Wszyscy wyczekiwali na szczegółowe informacje dotyczące wznowienia działalności poszczególnych branż, lecz odpowiedź nie padła. Morawiecki poinformował o planach dla wybranych grup przedsiębiorstw oraz terminie ferii zimowych.

Uwaga, uderzenie zimy. Ostrzeżenie 1 stopnia dla 2 regionów. Turyści na północy muszą szczególnie uważaćUwaga, uderzenie zimy. Ostrzeżenie 1 stopnia dla 2 regionów. Turyści na północy muszą szczególnie uważaćCzytaj dalej

Szkoły pozostaną zamknięte, ferie w jednym terminie

- Zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do 23-24 grudnia; ferie będą skumulowane w jednym okresie między początkiem stycznia - 4 stycznia - a 17-18 stycznia - powiedział premier.

Pozostanie przy zdalnym nauczaniu ma szansę ograniczyć transmisję koronawirusa, który z łatwością atakował kolejne osoby w szkołach. Zaskakująca jest jednak decyzja o rezygnacji z kilku terminów ferii zimowych, co może spowodować kumulację turystów w kurortach.

Morawiecki nie wypowiedział się na temat branży hotelarskiej, która liczy na możliwość przyjęcia turystów jeszcze w tym roku. Patrząc na decyzję dotyczącą kumulacji ferii w jednym okresie oraz brak daty otwarcia hoteli może sugerować, że turystyka pozostanie niemal zakazana aż do wiosny.

Krytyka decyzji z Podhala

Decyzja premiera nie przypadła do gustu w szczególności przedsiębiorcom z południa Polski. Jak podaje portal 24tp.pl, uderzy ona bardzo mocno w całą gospodarkę Podhala. Większość mieszkańców tego regionu żyje bowiem z turystyki.

- Brak dochodów w święta, Sylwestra i ograniczone ferie – to będzie oznaczać dla wielu z nas bankructwo - mówi jeden z zakopiańskich restauratorów. - Sprzedaż na wynos nie pokrywa kosztów działalności. Zaczniemy od zwalniania ludzi a jeśli sytuacja się nie poprawi zamkniemy nasz biznes.

Robert Gawliński nie wytrzymał. Zabrał wszystko i wyprowadził się z Polski. Osiadł w cudownym miejscu, które słynie z wyjątkowych atrakcjiRobert Gawliński nie wytrzymał. Zabrał wszystko i wyprowadził się z Polski. Osiadł w cudownym miejscu, które słynie z wyjątkowych atrakcjiCzytaj dalej

Premier ogłosił postanowienia rządu

- Zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał także, że lokale gastronomiczne, kina, teatry, siłownie i kluby fitness oraz placówki z branży wydarzeń kulturalnych pozostaną zamknięte do 27 grudnia.

Premier zwrócił uwagę na to, że od kilku dni dobowa liczba nowych przypadków koronawirusa utrzymuje się na podobnym poziomie, co świadczy o wyhamowaniu epidemii. Dodał jednak, że "sytuacja nadal jest poważna". Niestety liczba wykonanych testów też spadła względem np. końcówki października, więc sukces może być pozorny.

Morawiecki starał się uspokoić Polaków mówiąc, że każdego dnia pojawiają się nowe miejsca w szpitalach. Poinformował, że 3 tys. respiratorów jeszcze nie zostało użytych, ponieważ nie było takiej potrzeby. Lekarze skarżą się jednak, że sprzęt przysłany z rezerw materiałowych nie zawsze jest gotowy do użytku i potrzebuje wizyty serwisanta, na którą czeka się tygodniami. Bez odpowiedniego uruchomienia może zrobić krzywdę pacjentom, więc stoi nieużywany.

Dzisiaj grzeje: 1. Doda w prześwitującym stroju kąpielowym robi furorę w internecie. Wiemy w jakim kraju wypoczywa, wielu może jej pozazdrościć
2. Rząd wprowadza zmiany w obostrzeniach. Trzy branże zamknięte do 27 grudnia
3. Pani Aleksandra szła na Giewont. Nagle spojrzała za plecy córki i zamarła

Plan działania jeszcze nie powstał

- Dzisiaj wiemy, że wiele naszych przewidywań było błędnych, wiemy, że wiele analiz, wiele prognoz, które prowadziliśmy my, nasi specjaliści, eksperci nie sprawdziły się - przyznał szef rządu cytowany przez Polsat News.

Ogłosił także "100 dni solidarności", które mają być okresem oczekiwania na szczepionkę przeciw koronawirusowi. Nie zastąpi to jednak maturzystom studniówki, która w tym roku się nie odbędzie i symbolicznych 100 dni od balu do egzaminu dojrzałości.

Polsat News ustalił , że plan "odmrażania gospodarki" będzie rozpisany od 30 listopada do połowy stycznia. Ma to pomóc w uniknięciu błędów, jakie popełnił rząd w ostatnich tygodniach. Pojawią się konkretne daty możliwości działania dla kolejnych branż.

Klamka zapadła, trzeba będzie opróżnić kieszenie. Władze włoskiego miasta wprowadzą dodatkową opłatę dla przyjezdnychKlamka zapadła, trzeba będzie opróżnić kieszenie. Władze włoskiego miasta wprowadzą dodatkową opłatę dla przyjezdnychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Chleb tak prosty, że robi się niemal sam. Przepis na chleb "teściowej" bez wyrabiania bije rekordy popularności
  2. Pod osłoną nocy podłożył ogień pod trzy stodoły. Nie ma wątpliwości, w okolicy grasuje podpalacz
  3. Minister się wygadał. Chodzi o ferie i wakacje 2021. Mówił o ich wydłużaniu i rozszerzaniu
  4. Zima przyszła szybciej niż się spodziewano. W części Polski śnieg, wyjeżdżając na weekend trzeba zabrać ciepłe ubrania
  5. Wyciekły astronomiczne ceny za noc w Zakopanem na Sylwestra. Mała fortuna, setki złotych
  6. Kobieta pojechała odebrać ciało zmarłego ojca do szpitala. Widok, który zastała na miejscu, nie mieści się w głowie
  7. Uwaga, internauta ostrzega. Dziki lis atakuje ludzi przy Biedronce

Źródło: Polsat News

Następny artykuł