Poznań to miejsce nowego odkryciawikipedia/Kapsuglan (zdjęcie podglądowe)

Zostawił go 1000 lat temu. Ludzie przecierają oczy ze zdumienia. Niezwykłe odkrycie w Polsce

Poznań to miasto, w którym dokonano niezwykłego odkrycia. Znaleziono zabytek sprzed bardzo wielu lat. Chodzi o czasy księcia Mieszka I. Co znaleziono na poznańskim Ostrowie Tumskim?

Poznań informuje o znalezieniu wału obronnego. Ma on grubość około 40 metrów u podstawy i wysokość około 12 metrów. Odkrycia dokonano podczas wykopalisk archeologicznych. Miało to miejsce przy ulicy Zagórze na Ostrowie Tumskim położonym w Poznaniu. Znalezione elementy są pozostałościami z grodu Mieszka I.

Tragedia, prom z pasażerami zatonął. Wydobyto już 27 ciał, akcja wciąż trwa, okropna wiadomość ze świataTragedia, prom z pasażerami zatonął. Wydobyto już 27 ciał, akcja wciąż trwa, okropna wiadomość ze świataCzytaj dalej

Poznań - miasto nowego odkrycia

Badania były prowadzone w latach 2019-2020. Przeprowadziła je firma, która prowadzi inwestycję deweloperską. Wykopy osiągnęły głębokość 7 metrów. Jak opisywał Jakub Affelski z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej Szpila, zastosowano fotogrametrię.

- Odkryty wał okazał się wielokrotnie większy od tego, czego się spodziewaliśmy. Oczekiwaliśmy wału szerokiego na 20 - 25 m, a okazało się, że jest to ponad 40 m w podstawie - zdradził Affelski.

Badacze mieli pewność, że w tym miejscu znajdą pozostałości grodu Mieszka I, ponieważ wcześniej przeprowadzono tam badania sondażowe. Zdradziła to prof. zw. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak dodała, nowością była wielkość obiektu. Oznacza ona, że wał pełnił funkcję zarówno obronną jak i antypowodziową.

- To świadczy o wadze, jaką Mieszko I przywiązywał do poznańskiego grodu. To niejako potwierdza, że był on budowany, żeby pełnić te centralne funkcje. Poznań był głównym, centralnym grodem państwa Mieszka - uważa Kóčka-Krenz. Próbki odkrytego w wale drewna poddane zostały analizie dendrochronologicznej.

Dzisiaj grzeje: 1. Skandaliczne i oburzające zachowanie w karczmie w Zakopanem. Aż się wierzyć nie chce, okropne
2. Wybory prezydenckie 2020. Czym są wyniki exit poll?

- Wyszły co najmniej trzy fazy rozwoju tego wału. Najstarsze drewno to lata 968 - 970. W tym czasie powstała najstarsza część wału. Następnie rok 980 - kolejne skrzynie, a później pojawia się następna warstwa - rok 986. I jest jeszcze jedna próbka z pala, będącego obok skrzyni i wyszła data 1000 r. - opisał prof. dr hab. Tomasz Ważny z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jakiś czas temu dokonano innego odkrycia. Pisaliśmy o tym tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany trener zmarł na COVID-19. Jeszcze niedawno prowadził drużynę na piłkarskim mundialu
  2. Kościół wprowadza zupełnie nowe zasady. Przy ołtarzu będzie obowiązywało coś, co nie miało miejsca od początku epidemii
  3. Tata zrobił córce zwykłe zdjęcie na wakacjach. Dopiero w domu zobaczyli szczegół, w który trudno uwierzyć
  4. Martyna Wojciechowska potwierdziła radosną nowinę. Na temat podróżniczki zrobiło się gorąco w sieci. Sypią się gratulacje
  5. Od wtorku znów mają nakaz noszenia maseczek, ludzie nie mogą uwierzyć. Wiadomość o sytuacji w Europa
  6. Pies tonął na jej oczach. Właścicielka rzuciła się do wody, fale przykryły ją

Źródło: Onet

Następny artykuł