Co Poznań skrywa pod słynną bazyliką?Fot. Pixabay.com/Skitterphoto/zdjęcie poglądowe

Otworzyli tajemnicze, podziemne korytarze w Poznaniu. Skrywają niesamowity sekret, mowa o skarbie

Poznań zaskakuje coraz bardziej. Podziemne korytarze pod słynną bazyliką kryją wiele sekretów. To prawdziwa gratka dla poszukiwaczy skarbów.

Poznań ma do zaoferowania o wiele więcej niż Stary Rynek i szybkie połączenia z Berlinem. Coraz więcej turystów szuka wrażeń poza utartymi ścieżkami i schodzi do podziemi znanej bazyliki. Podobno najodważniejsi mogą liczyć na więcej, aniżeli zwykły spacer po katakumbach.

Co najmniej 80 osób nie żyje, masowa ewakuacja, pandemia wszystko utrudnia. Tragiczne wiadomości ze świataCo najmniej 80 osób nie żyje, masowa ewakuacja, pandemia wszystko utrudnia. Tragiczne wiadomości ze świataCzytaj dalej

Poznań zaprasza do podziemi

Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa – w skrócie Fara Poznańska. To tutaj turyści żądni przygód rezygnują ze sztampowych atrakcji i stawiają na eksplorowanie XVII-wiecznych korytarzy pamiętających czasy dżumy. Z samymi podziemiami wiążą się liczne legendy. Podobno, jeszcze na początku XX wieku z Fary wychodziły dwa tunele, z których jeden prowadził do ratusza, a drugi do kościoła Bernardynów.

Sama bazylika pochodzi z czasów baroku i znana jest z pięknych zabytkowych organów. Według miejscowych legend to pod jej powierzchnią chowano ofiary dżumy. Do lat 90. podziemne korytarze świątyni były szczelnie zamurowane, lecz szyby otwarto ze względu na plotki, jakoby pod bazyliką znajdował się skarb. Archeolodzy mieli poważne podejrzenia, że to właśnie Poznań ukrywa starodawne skrypty i ryciny niejakiego Stanisława Latanowicza.

Poznań pełen skarbów

Archeolodzy próbowali odnaleźć skarb, jednak bezskutecznie. Andrzej Niwiński, badacz z Warszawy i poznański archeolog Zbigniew Karolczak szukali 1500 rycin Latanowicza, opierając się na doniesieniach, jakoby dokumenty miały być schowane w razie wojny właśnie pod Farą. O ukryciu rycin zadecydował ówczesny prezydent miasta - Cyryl Ratajski. Ostatecznie po skarbach nie pozostało ani śladu, ale przy okazji prac odkrywkowych uprzątnięto tunele i postanowiono udostępnić obiekt dla turystów.

Dzisiaj grzeje: 1. Martyna Wojciechowska cudem przeżyła, zginął jej przyjaciel. Szczegóły tragedii nawet po latach doprowadzają do łez
2. Największe wygrane loterie w Polsce. Rekordzista wsadził do kieszeni niewyobrażalną kwotę

Poznań skrywa wiele tajemnic i jedną z nich jest także sam pretekst rozpoczęcia prac pod Farą. Chodzą bowiem plotki, iż doniesienia o skarbie były całkowicie zmyślone, a ściągnięcie archeologów miało rozpromować bazylikę i w końcu uprzątnąć podziemne korytarze. Do tej pory zwiedzanie z przewodnikiem odbywało się w dwóch turach popołudniowych. Bilet ulgowy kosztuje 5 zł, a normalny 10 zł.

Poznań ma swoje tajemnice.

fot. wikipedia.org/Przykuta/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielkie zmiany w 500 plus? Padła konkretna propozycja, znamy szczegóły
  2. Znalazł na ulicy biedną chihuahuę. Weterynarz odkrył wstrząsającą prawdę, która zmieniła bieg wydarzeń
  3. Milionom ludzi zagraża nie tylko koronawirus. Żywioł uderzy w środę za granicą
  4. Dziecko z Polski zaginęło 26 lat temu. Właśnie odnalazła się na drugim końcu świata?
  5. 97 milionów ludzi i żadnego zgonu. Nikt inny nie poradził sobie z epidemią tak jak oni
  6. Jarosław Bieniuk zdecydowanie reaguje na dokument TVP. Reżyser oskarżył go o ukrywanie pedofili

Źródło: tenpoznan.pl

Następny artykuł