poznań znalezisko archeologiczneFot. Pixabay.com/annajelec

Niewiarygodne odkrycie w Poznaniu, szukali latami. "Niezwykle cenne znalezisko"

Poznań to nie tylko atrakcyjny pod względem turystycznym rynek. To również fascynująca historia oraz unikatowe znaleziska. Właśnie odkryto tam coś, czego wielu poszukiwało przez długie lata.

Poznań wielu kojarzy się jedynie z pięknym rynkiem oraz przepysznymi rogalami Świętomarcińskimi. To miasto jednak skrywa o wiele więcej, a część jego najbardziej tajemniczej historii właśnie teraz może wychodzić na jaw. Niewielu wie, ale Kolegiata w tym mieście była jednym z największych i najwyższych kościołów w całej Polsce. Mimo imponujących rozmiarów, przez lata nikt nie wiedział, gdzie się znajdowała.

Gigantyczny chaos za granicą. Są ofiary śmiertelne, 100 osób rannych, 200 zniszczonych samochodówGigantyczny chaos za granicą. Są ofiary śmiertelne, 100 osób rannych, 200 zniszczonych samochodówCzytaj dalej

Poznań powoli odkrywa swoje tajemnice

Kolegiata farna świętej Marii Magdaleny była ogromna, znane jest jednak jedynie jej orientacyjne położenie. Nie wiadomo wciąż, gdzie przez 500 lat dokładnie się znajdowała oraz którędy przebiegały jej mury. Jak podają źródła, miała wieżę, która była o 30 metrów wyższa, niż ta Ratusza. Dziś jedynym śladem po niej pozostaje nazwa placu, gdzie kiedyś się znajdowała, nie pozostały nawet żadne plany, na których byłoby zaznaczone, jak była ulokowana.

- Wszystkie źródła podają, że na przełomie XVIII i XIX w. kolegiata została doszczętnie rozebrana. Mieliśmy, więc uzasadnione obawy, że nie znajdziemy dobrze zachowanych murów obwodowych świątyni. Choć swego czasu kolegiata była najwyższym kościołem w Polsce, do chwili obecnej nie zachowały się jej plany. Dlatego każdy szczegół pozwalający nam określić, w którym miejscu dokładnie się znajdowała, jest bezcenny - tłumaczył w rozmowie z TVN24 prof. UAM dr. hab. Marcin Ignaczak, kierujący pracami.

W czwartek badacze ogłosili, że udało im się odsłonić fragment muru, który prawdopodobnie jest częścią południowej ściany prezbiterium świątyni, która zniknęła z powierzchni ziemi. Jak podkreśla Ignaczak, "to niezwykle cenne znalezisko".

Dzisiaj grzeje: 1. Straszne odkrycie celników. Przecierali oczy, nie mogli uwierzyć w zawartość paczki
2. Będzie nowa renta jako kolejne świadczenie? Emeryci mogliby zyskać dodatkowe pieniądze do emerytury

- Ten mur cieszy nas szczególnie, bo prawdopodobnie wyznacza nam zasięg najważniejszej części kościoła: prezbiterium. To w nim stał ołtarz, w nim były też krypty najbardziej zamożnych patrycjuszy miejskich - bo należy pamiętać, że kolegiata była kościołem, w którym chowano tylko najważniejszych poznaniaków - wyjaśnił.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jeśli ją posiadasz, możesz dostać za nią fortunę. Chodzi o z pozoru normalną monetę 5 zł
  2. Nie w Lidlu i nie w Biedronce. Dziś wygrał 1 sklep, ma najtańsze pączki w Polsce
  3. Tragedia podczas wakacji na Kanarach. 5-letnie dziecko nie żyje, rodzina we łzach
  4. Po porwaniu przez lawinę, Urubko wysłał niesamowicie smutną wiadomość. Podjął decyzję
  5. Lawina uderzyła prosto w turystki. Akcja ratunkowa narciarzy została nagrana, dramatyczne chwile
  6. Wielki pech Kamila Stocha. Był o włos od wygranej w kwalifikacjach

Źródło: TVN24

Następny artykuł