Turysci.pl
Cypr

IAKOVOS HATZISTAVROU/AFP/East News

Pożary w górach Troodos na Cyprze. Cztery osoby nie żyją

16 Lipca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Cztery osoby zginęły w potężnym pożarze lasu w górach Troodos na Cyprze - poinformowały w niedzielę władze tego kraju. Prezydent Nikos Anastasiadis na swoim Twitterze poinformował, że jest to „największa tragedia od kilkudziesięciu lat".

Cypr stanął w obliczu katastrofy wywołanej przez olbrzymie pożaru lasu niszczące obecnie południową flankę pasma leśnego gór Troodos. Według informacji przekazanych przez tamtejszy rząd zginęły cztery osoby.

granica

Słowacja zamyka niektóre przejścia graniczne od poniedziałku. Od 9 lipca zaostrzają przepisy dla podróżnych

CZYTAJ DALEJ

Cypr. Potężne pożary trawią lasy w górach Troodos

- Zwęglone zwłoki znaleziono w pobliżu wsi Odos w dystrykcie Larnaka na południu Cypru - mówił minister spraw wewnętrznych Nikos Nuris podczas konferencji prasowej.

Szef resortu dodał również, że mogą to być czterej obywatele Egiptu zaginieni od soboty, jednak ofiary w dalszym ciągu są identyfikowane.

Prezydent Cypru zwrócił przekazał, że w wyniku pożarów doszło do utraty „życia, mienia, ziemi i lasów". W związku z tym „rząd natychmiast udzieli pomocy ofiarom i ich krewnym".

Znajdujący się w południowo-wschodniej części basenu Morza Śródziemnego Cypr doświadcza częstych pożarów lasów podczas długiej letniej suszy. Zwykle trwa ona od czerwca do października.

Jak jednak wskazuje agencja AFP, pożar, który wybuchł w sobotę na północ od portowego miasta Limassol, został opisany przez władze jako jeden z najgorszych w najnowszej historii. Żywioł niszczy południowe zbocze pasma górskiego Troodos, które określane są jako zielone płuca Cypru.

Władze Cypru w obliczu klęski żywiołowej wystosowały w sobotę wieczorem apel o pomoc międzynarodową. Na wezwanie odpowiedziała już Grecja, która wysłała dwa samoloty gaśnicze. Swoje wsparcie zapowiedział także Izrael.

Do sobotniego wieczora w akcji wzięło udział ponad 20 wozów strażackich, sześć śmigłowców i cztery samoloty. Zaangażowano również brytyjskich żołnierzy stacjonujących w brytyjskich bazach na wyspie.

Kilka okolicznych wsi zostało ewakuowanych z obawy przed rozprzestrzenianiem się ognia, a w sobotę wieczorem cypryjskie niebo przykryła gęsta chmura dymu - podaje AFP.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Tagi:

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >