Turysci.pl
Hiszpania

fot. Twitter/ Raúl Arribas

Pożar w Andaluzji. „Sytuacja jest mocno dynamiczna, zmienia się z dnia na dzień"

16 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Hiszpańska Andaluzja od kilku dni zmaga się z pożarami. Akcję gaśniczą utrudnia wiatr, a pogarszające się warunki w piątek zmusiły strażaków do wycofania się z terenów objętych ogniem.

Trwający od środy pożar doprowadził już do ewakuacji ponad tysiąca mieszkańców i turystów z okolic hiszpańskiego kurortu Costa del Sol. Ogień wybuchł późnym wieczorem na masywie Sierra Bermeja.

Wyspa

Trąba powietrzna na włoskiej wyspie Pantellaria. Dwie osoby nie żyją

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania. Akcję gaśniczą utrudnia silny wiatr

Pożar rozprzestrzenia się w okolicach kurortów wypoczynkowych pomiędzy Marbellą a Esteponą, w prowincji Malaga w regionie Andaluzja. - Sytuacja jest mocno dynamiczna, zmienia się z dnia na dzień - relacjonuje czytelnik TVN24.

W piątek regionalna agencja do spraw pożarów lasów w Andaluzji podjęła decyzję o wycofaniu większości strażaków. Silny wiatr i wysoka temperatura późnym latem stworzyły groźny flammagenitus, czyli tak zwaną "chmurę pożarową", która stwarzała zagrożenie dla życia strażaków.

Z okolic popularnego kurortu Costa del Sol ewakuowano ponad 1000 osób, a kilka kilometrów dalej plażowicze przyglądali się, jak samoloty pobierają wodę z Morza Śródziemnego.

Według relacji świadka, który skontaktował się z redakcją TVN24, pożar wybuchł na terenie górzystym, a akcję gaśniczą utrudnia dodatkowo silny, porywisty wiatr. Widział również samoloty gaśnicze, które nabierały wodę z morza i zrzucały na terenie zagrożonym.

- Moje apartamenty są na terenie zagrożonym, jednak można powiedzieć, że zagrożenie jest zminimalizowane, ze względu na to, że płomienie poszły w drugą stronę. Wiatr je przekierował. Natomiast z terenów, gdzie ogień zbliżał się do zabudowań ludzkich, osiedla były ewakuowane - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Przemysław z Warszawy, który w sobotę wrócił do Polski.

Pan Przemysław zaznaczył jednak, że nie ma utrudnień w ruchu lotniczym, ponieważ odległości są tam dość duże. Lotnisko znajduje się bowiem około 70 kilometrów od obszaru objętego pożarem, a dym się nie przemieszcza w stronę lotniska.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Każdy miłośnik Tatr z łatwością odpowie na 6 pytań

Pytanie 1 z 6

Na którym szczycie znajduje się słynny metalowy krzyż?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Etna znowu się przebudziła. Po zboczach spływa lawa

Czytaj więcej >

Europa

Za drinki i przekąskę zapłaciły prawie 3 tysiące. Skandal w Grecji

Czytaj więcej >

Europa

Turyści tłumnie ruszyli do Wenecji po zniesieniu obostrzeń. Władze postanawiają ograniczyć turystykę

Czytaj więcej >

Europa

Dziesiątki martwym delfinów nad Morzem Czarnym. Przyczyną są działania wojenne

Czytaj więcej >

Europa

Austria znosi wszystkie obostrzenia związane z covid

Czytaj więcej >

Europa

Wizzair rozda darmowe bilety dla uchodźców z Ukrainy

Czytaj więcej >