Turysci.pl
Portugalia otwiera granice dla turystów z UE

fot. pixabay.com/franky1st

Portugalia od poniedziałku otworzy granice dla podróżnych z Unii Europejskiej

15 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

W sobotę Portugalskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło, że od poniedziałku otworzy granice dla większości turystów z Unii Europejskiej. Do tej pory tamtejszy rząd ograniczył możliwość wjazdu, zezwalając na to tylko osobom, których podróże uznawane były za niezbędne.

 • Portugalia nie wpuszczała na swój teren turystów. Rząd wymagał udowodnienia, że podróż jest konieczna i pilna

 • Od poniedziałku wyjazdy o charakterze turystycznym będą już możliwe dla osób podróżujących z większości krajów Unii Europejskiej

 • Każda osoba przy przekraczaniu granicy będzie musiała okazać negatywny wynik testu na COVID-19

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Portugalii poinformowało w sobotę, że już od poniedziałku władze zezwolą na turystyczny przyjazd podróżnych z większości państw Unii Europejskiej. Nie będzie nakazu odbycia kwarantanny, każda osoba musi jednak przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa.

Portugalia od poniedziałku zaprasza turystów

Premier Portugalii, Antonio Costa, już w marcu podkreślał, że jego kraj będzie luzował obostrzenia, ale bardzo powoli i ostrożnie. Zaznaczał wtedy, że ruch turystyczny na pewno zostanie wznowiony po lockdownie, zarówno dla zaszczepionych podróżnych, jak i tych, którzy przeszli chorobę lub okazują negatywny wynik testu.

Turyści przyjechali nad morze i do Zakopanego

Turyści ruszyli do restauracji nad morzem i w górach. Ceny nie każdemu się podobają

CZYTAJ DALEJ

Ponad 2 tygodnie temu zapowiadał, że stanie się to już w maju i okazuje się, że rzeczywiście scenariusz ten prawdopodobnie się spełni. Zgodnie z wiadomością cytowaną przez serwis Interia, przez granice wpuszczani będą turyści przybywający z krajów, w których odnotowano mniej niż 500 przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Oznacza to, że Polska również się kwalifikuje.

Warunkiem swobodnego wjazdu do Portugalii jest okazanie na granicy negatywnego testu PCR na COVID-19. Wykonać go trzeba na 72 godziny przed wylotem. Jak podkreśliło Ministerstwo, cytowane przez Interię, linie lotnicze za każdą osobę, która znajdzie się na pokładzie bez testu, mogą dostać karę sięgającą nawet 2 tys. euro.

Do Portugalii w celach turystycznych nie wjadą nadal podróżni z:

 • Chorwacji;

 • Holandii;

 • Szwecji;

 • Litwy;

 • Cypru;

 • Brazylii;

 • Indii;

 • Republiki Południowej Afryki.

Ponadto podróżni z wyżej wymienionych państw zobowiązani są także do odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Jutro otwierają się też Włochy

Portugalia to jednak niejedyny kraj w Europie, który chce odmrozić sektor turystyczny w najbliższym czasie. Zagranicznych gości zapraszają również Włochy, które luzowanie obostrzeń dla przyjezdnych zapowiedzieli na najbliższą niedzielę.

Jak poinformował w piątek minister zdrowia, podpisane zostało rozporządzenie, na mocy którego od 16 maja podróżni nie będą musieli poddawać się 5-dniowej kwarantannie, która do tej pory była obowiązkowa. Przepisy dotyczą wszystkich osób wjeżdżających do Włoch z krajów strefy Schengen, Izraela oraz Wielkiej Brytanii.

Ponadto od dłuższego czasu otwierane są tam też plaże, a do połowy czerwca cały kraj objęty ma zostać tzw. białą strefą. Oznacza to, że przepisy pandemiczne zostaną zniesione do niezbędnego minimum. Władze zapewniają jednak, że dzięki szczepionkom, testom i zachowywaniu reżimu sanitarnego, wakacje we Włoszech na pewno będą bezpieczne.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Interia

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >