Portugalia nowe zasadyfot. Pixabay/Anrita1705

Koniec restrykcji? Tysiące osób nie może się już doczekać. Mają plan. Nowe zasady mogą wejść w życie w Portugalii?

Portugalia i Hiszpania to miejsca, w których rozpoczynające się o późnych porach dyskoteki przyciągają zarówno turystów, jak i miejscowych. W kraju na Półwyspie Iberyjskim powstał już plan otwarcia klubów, jednak korzystanie z parkietów będzie podlegało specjalnym zasadom, które dla części osób mogą wydać się kontrowersyjne.

Portugalia - podobnie jak Polska i wiele innych krajów w Europie wraz z sąsiadującą Hiszpanią - po wybuchu pandemii koronawirusa zamknęła swoje dyskoteki ze względu na bezpieczeństwo.Wielu ekspertów alarmowało o bardzo dużym ryzyku zarażenia się SARS-CoV-2 w pubach czy klubach. W mediach pojawiały się również informacje o ogniskach, jakie powstały po zorganizowaniu nielegalnych zabaw. Teraz w Portugalii pojawił się plan otwarcia parkietów. Jednak budzi on wiele kontrowersji.

Tragedia w turystycznym raju. Miała tylko 18 lat i miliony na koncie, doszło do najgorszegoTragedia w turystycznym raju. Miała tylko 18 lat i miliony na koncie, doszło do najgorszegoCzytaj dalej

Portugalia dołączyła do krajów Europy, które stopniowo przygotowują mieszkańców do życia w tzw. nowej normalności. Wystarczy przyjrzeć się stytuacji, jaką mamy w Polsce - coraz więcej osób korzysta ze środków komunikacji międzymiastowej, natomiast lokale gastronomiczne zaczynają się powoli wypełniać. Chociaż możemy już swobodnie wybrać się do baru czy klubu, a nawet bawić się na weselu, wciąż obowiązuje zakaz organizowania dyskotek. W Portugalii jednak pojawił się już plan otwarcia parkietów.

Portugalia: plan wznowienia zabaw dyskotekowych

Portugalia przedstawiła pierwsze plany przywrócenia do funkcjonowania dyskotek. Zalecenia dla rządu przekazała największa organizacja gastronomiczna w kraju AHRESP. Chociaż sama wiadomość o otwarciu parkietów może cieszyć, zwłaszcza że kluby na Półwyspie Iberyjskim są bardzo popularne, wątpliwości wzbudzają proponowane zasady. Można by się zastanowić, czy funkcjonujące według nowych zaleceń kluby będą w stanie przyciągnąć gości. Wizja organizacji daleka jest od tego, jak zabawa przebiegała przed wybuchem pandemii.

Według zaleceń, jakie Portugalia otrzymała od gastronomicznej organizacji AHRESP, każda z osób tańczących na dyskotece powinna mieć na parkiecie swój obszar o wielkości 2,25 m kw. Ponad to w klubie należałoby rozmieścić naklejki pomagające w przemieszczaniu się gości, a także zaznaczone kwadraty, poza które nie może wyjść osoba tańcząca. Służby proponują, aby zabawa była wstrzymywana za każdym razem, gdy tylko, któryś z gości wyjdzie poza wyznaczony obszar. To prawdopodobnie jedno z najbardziej kontrowersyjnych zaleceń, kttóre prawdopodobnie uniemożliwiłoby płynną zabawę.

- Jeśli w lokalu nie uda zapewnić się należnego dystansu fizycznego pomiędzy osobami, konieczne będzie używanie przez uczestników zabawy masek ochronnych - zalecenia AHRESP cytuje serwis RMF 24.

Dzisiaj grzeje: 1. Dostali paragon w Ustce, mogli zanieść się śmiechem. Bije na głowy wszystkie inne
2.
Maseczki koniecznie znów na twarzy, choć Polacy stawiają opór. Do kontroli ma włączyć się nawet policja

Według organizacji, jeśli Portugalia chce wrócić do zabaw dyskotegowych, didżej powinien przebywać w oddzielonej jednoosobowej kabinie. Wciąż nie wiadomo, jak ostatecznie zostanie rozwiązany problem parkietów w klubach. Zwłaszcza że, niektóre aglomeracje jeszcze bardziej oddaliły się od wejścia w nową normalność po tym, jak zostały w nich przywrócone restrykcje w odpowiedzi na nowe ogniska koronawriusa. Dotyczy to m.in. Lizbony. Mało zachęcającym przykładem jest również portugalskie Lagos, gdzie odbyła się nielegalna potańcówka. Niedługo później potwierdzono tam aż 111 przypadków zarażeń, wśród nich były osoby, które bawiły się na imprezie oraz ich rodziny. W jednym z naszych artykułów pisaliśmy również o dramatycznej sytuacji w Stanach Zjednoczonych po Dniu Ojca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Justyna Kowalczyk miała wziąć ślub z narzeczonym. Plany trzeba było szybko zmienić, zdradziła wszystko w wywiadzie
  2. Bardzo niepokojące doniesienia, służby mają pełne ręce roboty. W całym kraju sytuacja zaczęła wymykać się spod kontroli
  3. Tata zrobił córce zwykłe zdjęcie na wakacjach. Dopiero w domu zobaczyli szczegół, w który trudno uwierzyć
  4. Martyna Wojciechowska potwierdziła radosną nowinę. Na temat podróżniczki zrobiło się gorąco w sieci. Sypią się gratulacje
  5. Od wtorku znów mają nakaz noszenia maseczek, ludzie nie mogą uwierzyć. Wiadomość o sytuacji w Bułgarii
  6. Pitbull zerwał się w nocy i zaczął drapać w drzwi. Kiedy właściciel je otworzył, zamarł

Źródło: RMF 24

Następny artykuł