Pomorze prawdziwa plagaFot. Wikimedia Marcin.pw CC BY-SA 4.0

Prawdziwa plaga nad morzem. Niszczą i powodują szkody, okropne

Pomorze obserwuje coraz większy problem. Nad morzem pojawiła się prawdziwa plaga. Efekt? Ogromne szkody w rezerwacie przyrody. Na temat trudnej sytuacji w rozmowie z Radiem Szczecin wypowiedział się Tomasz Zarakowski z Nadleśnictwa Goleniów. Plaga rozprzestrzenia się bardzo szybko.

Pomorze w ostatnim czasie zaobserwowało duży problem. Rezerwat przyrody opanowała prawdziwa plaga. Szkodniki żerujące na drzewach potrafią pozbawić je nawet 90 procent liści. Lasy liściaste w okolicach Goleniowa w Zachodniopomorskiem zostały zaatakowane przez owady gatunku brudnicy nieparki. W dodatku insekty rozmnażają się w dynamicznym tempie.

Są ofiary śmiertelne. Zagrożone są dziesiątki tysięcy domów. Sytuacja za granicą jest tragicznaSą ofiary śmiertelne. Zagrożone są dziesiątki tysięcy domów. Sytuacja za granicą jest tragicznaCzytaj dalej

Brudnica nieparka, która zaatakowała Pomorze, uznawana jest przez leśników za bardzo groźnego szkodnika. Jak tylko gąsiennice motyla wylęgnął się z jaj, zaczynają żerować i potrafią zniszczyć znaczne obszary lasu. Leśnicy z Goleniowa wstrzymują się jeszcze ze stosowaniem środków inwazyjnych, chociaż owady zajęły już dziesiątki hektarów.

Pomorze: plaga szkodników niszczy lasy liściaste

W związku z sytuacją, w jakiej po ataku brudnicy nieparki znalazło się Pomorze, leśnicy zaczęli uważnie monitorować stan zniszczeń. W rozmowie z Radiem Szczecin o szczegółach opowiedział Tomasz Zarakowski z Nadleśnictwa Goleniów, przyznając między innymi, że przez szkodniki drzewa mogą tracić nawet 90 procent liści.

- Owady zajęły już prawie 60 hektarów rezerwatu przyrody "Olszanka" - słowa Zarakowskiego cytuje portal Wirtualna Polska.

Chociaż na Pomorze spadła plaga szkodników, które zdążyły już poczynić wyraźne szkody, to jednak leśnicy wstrzymują się ze stosowaniem środków inwazyjnych w celu pozbycia się insektów. Wciąż liczną na to, że poradzi sobie z nimi sama przyroda. Tomasz Zarakowski poinformował o pojawieniu się naturalnych wrogach brudnicy nieparki.

- Wystąpił tak zwany opór naturalny, czyli pojawiły się owady, które pasożytują zarówno na jajach, jak i gąsienicy brudnicy nieparki - dodaje leśnik.

Dzisiaj grzeje: 1. Ważne ostrzeżenie WHO. Epidemia się zmienia, podali, kto w największym stopniu roznosi koronawirusa
2. Niewyobrażalna tragedia na polskiej plaży. Niestety, nic nie dało się zrobić
3. Kierowcy mają się czego obawiać, wraca mandat za brak maseczki w aucie. Bardzo łatwo możesz go dostać

Pomorze jednak będzie mogło ocenić straty dopiero w przyszłym roku. Powierzchnia rezerwatu "Olszanka", który jest największy na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, wynosi ponad 1300 hektarów. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o prawdziwej inwacji na polskich plażach. Turyści muszą mieć się na baczności.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Marta Linkiewicz pokazała swoją intymność w internecie. Przekroczyła ostatnią granicę, zdjęcie tylko dla dorosłych (FOTO)
  2. Były dziennikarz TVP usłyszał straszne zarzuty. Najnowsze doniesienia wstrząsnęły opinią publiczną
  3. Fatalne doniesienia z Hiszpanii dla wszystkich turystów. Sytuacja jest dramatyczna
  4. Polsat właśnie przekazał smutną wiadomość. Jedna z największych katastrof, straty są przytłaczające
  5. Niewyobrażalnie tragiczny finał wycieczki. Niestety, są ofiary
  6. Szczeniak owczarka zaczął kąsać dziecko na ich pierwszym spotkaniu. Nagranie rozkłada na łopatki

Źródło: Wirtualna Polska

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł