Turysci.pl
Turyści chcieli pomóc. Nie mają kurtek

Policja Zakopane&fot. wikimedia.org/Opioła Jerzy/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Pomogli turyście, który spadł z Koziej Przełęczy. On zabrał ich kurtki i przepadł

15 Czerwca 2021

(Ostatnia zmiana: 6 Lipca 2021)

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Turyści chcieli pomóc piechurowi, który spadł z Koziej Przełęczy. Ruszyli na ratunek, opatrzyli rany i wezwali pomoc. Był przemoknięty, więc ogrzali go swoimi kurtkami. Po akcji chcieli odzyskać swoje okrycia, warte ok. 1500 zł, lecz kontakt z mężczyzną się urwał. Na policję zostało złożone zawiadomienie o przestępstwie.

Mężczyzna wędrujący Kozią Przełęczą runął w dół, a przypadkowi turyści rzucili mu się na pomoc. Zrobili wszystko, by nie stało mu się nic złego - opatrzyli rany, wezwali pomoc i opatulili dwoma ciepłymi kurtkami, bo był przemoknięty. Teraz składają na policję zawiadomienie o przestępstwie, bo zostali bardzo źle potraktowani przez poszkodowanego.

Nie żyje 40-letni turysta

Wypadek pod Rysami. Nie żyje 40-letni turysta

CZYTAJ DALEJ

Turyści chcieli pomóc. Zostali bez kurtek

Wiadomość o całym darzeniu przekazał rzecznik prasowy zakopiańskiej policji na Facebooku. Opis sytuacji poprzedzał wymownie zatytułowany wstęp - „Czy warto pomagać?".

– Na to pytanie chyba każdy zna odpowiedź, ale życie jak zwykle zaskakuje i przekonał się o tym turysta w Tatrach, który ratując innego poszkodowanego upadkiem z wysokości turystę ubrał go w dwie kurtki ratując przed wychłodzeniem no i tyle go widział… [pis. org.] – rozpoczął wpis policjant.

Jak czytamy w dalszej części, przypadkowi turyści zobaczyli mężczyznę spadającego z Koziej Przełęczy. Nie zważając na własne plany, piechurzy ruszyli poszkodowanemu na pomoc. Był bardzo poobijany i przemoknięty.

Pomocni urlopowicze próbowali ogrzać go swoimi dwoma ciepłymi kurtkami i razem z nim czekali na przybycie ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Po wszystkim niestety poszkodowany potraktował ich w bardzo przykry sposób. Nie zwrócił im kurtek, nie odbiera również telefonu, którego numer podał. Ubrania są warte ok. 1500 zł, zrozumiałe jest więc, że właścicielom bardzo zależało, by je odzyskać. Ostatecznie złożyli zawiadomienie o przestępstwie, bo wszystko wskazuje na to, że piechur nie zamierza oddać rzeczy.

W czasie wakacji uważaj na oszustów

Tak niecodzienne i nieprzyjemne sytuacje, jak ta opisana powyżej, zdarzają się rzadko. Nowością jednak nie są próby wyłudzania pieniędzy od turystów i oszukiwania ich.

Niedawno opisywaliśmy bulwersującą sprawę „koników" sprzedających bilety pod dolną stacją kolejki na Gubałówkę. Oszustwo nagłośnił Tygodnik Podhalański, a o szczegółach przeczytać można tutaj.

Policja w Zakopanem kilkukrotnie apelowała do turystów również o rozwagę w innych kwestiach. Jakiś czas temu pod Tatrami znowu pojawiły się osoby organizujące grę „w trzy kubki". Ich celem również jest wyłudzanie pieniędzy od naiwnych urlopowiczów, takiej rozgrywki bowiem nie da się wygrać. Najlepszym sposobem na uniknięcie straty pieniędzy jest zrezygnowanie z gry i zignorowanie ludzi zachęcających do obstawienia pieniędzy.

Kolejnym oszustwem, na które powinny uważać osoby wybierające się na urlop, jest wynajem fałszywych kwater noclegowych. W internecie - jak co roku - pojawiają się liczne ogłoszenia przyciągające klientów atrakcyjną ceną lub fantastycznymi warunkami.

Autorzy takich wpisów zwykle domagają się zaliczki lub przedpłaty od zainteresowanych na poczet rezerwacji. Pieniądze te później przepadają, bowiem oferowane kwatery nie są prawdziwe, a nawet ich zdjęcia często kradzione z innych stron.

Aby uniknąć straty pieniędzy w tym przypadku, można np. dokładnie sprawdzić podany adres na mapie i w Google Street View przekonać się, czy budynek tam faktycznie stoi. Warto też skontaktować się z lokalnym urzędem i sprawdzić przedsiębiorcę oferującego lokal. Na koniec zalecamy dokładnie zapoznać się z opiniami innych użytkowników o danym miejscu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Policja Zakopane

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Ostrożnie podczas wyjazdu. IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwem na drogach

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów po polskiej stronie Tatr. Mniej narciarzy na Słowacji

Czytaj więcej >

Polska

Martyna Wojciechowska wspomina zdobycie Korony Ziemi. "Jeden z najlepszych dni w moim życiu"

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Polska

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach. Na szlakach panują bardzo trudne warunki

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia commons/ Aneta Pawska/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Polska

Można jeszcze znaleźć noclegi na ferie w Karpaczu. Ceny mogą jednak zniechęcić

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy na Śnieżce mimo trudnych warunków. GOPR ogłosił zagrożenie lawinowe

Czytaj więcej >