Polska BrexitFot. Pixabay.com/8385

Opłakane skutki brexitu dla Polski. Doniesienia rządowego instytutu nie pozostawiają złudzeń

Polska może dotkliwie ucierpieć na nadchodzącym brexicie. Najnowsze doniesienia medialne są bardzo niepokojące, a wielu Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji.

Polska zdaniem wielu ekspertów może bardzo ucierpieć w wyniku brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Głównym zagrożeniem jest oczywiście strata pracy, która dotknąć może tysięcy Polaków - nie tylko pracujących w UK, ale również tych pracujących przy produkcji towarów tam wysyłanych.

Polakowi grozi więzienie. Przywiózł pamiątkę z podróży, która kusi wielu turystówPolakowi grozi więzienie. Przywiózł pamiątkę z podróży, która kusi wielu turystówCzytaj dalej

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, cytowany przez RMF24, skutki tego mogą być opłakane - bez pracy pozostać może nawet 20 tysięcy ludzi w naszym kraju. Wywołane ma to być przede wszystkim powstałymi barierami handlowymi, wynikającymi z wprowadzania ograniczeń w handlu międzynarodowym.

Polska dotkliwie odczuje brexit?

Jak podaje RMF24, obecnie aż 8% naszych usług oraz towarów trafia do Wielkiej Brytanii, a z tego aż 20% to produkty rolno-spożywcze. W chwili, gdy UK wyjdzie z Unii Europejskiej, pojawią się ograniczenia w handlu międzynarodowym - każdy towar będzie trzeba oclić, przebadać oraz zgłosić do odpowiednich jednostek.

To spowoduje dodatkowe koszta oraz wydłuży czas wysyłki, przez co dla wielu firm taki eksport może przestać być opłacalny. To bezpośrednio wpłynąć może na redukcję stanowisk, konsekwencja czego ma być rzekomo wyliczane przez rządowy Polski Instytut Ekonomiczny 20 tys. osób bez pracy.

Przypomnijmy, że Parlament Europejski poparł umowę o wyjściu, co traktowane jest jako formalne otwarcie drogi do brexitu. Zapowiadany jest on na noc z piątku na sobotę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Idealne ferie z rodziną? Polacy zapominają o jednym, ważnym szczególe
  2. Nie żyje gwiazda muzyki. Przed śmiercią wysłała wiadomość do rodziny, wyskoczyła z 14 piętra
  3. Objawy niedoboru kwasu foliowego. Łatwo je przeoczyć
  4. Rosja podjęła zaskakującą decyzję nt. granic. Wszystko przez groźnego wirusa z Chin
  5. Opłakane skutki brexitu dla Polski. Doniesienia rządowego instytutu nie pozostawiają złudzeń
  6. Policjanci zabrali autostopowicza z pobocza. Chwilę później na jaw wyszła niewiarygodna prawda, trafił za kraty
  7. Pokazali, jak w Chinach zwalczają wirusa z Wuhan. Łapiemy się za głowy, w Polsce taka metoda jest niemożliwa

Źródło: RMF24

Następny artykuł